Telekom Slovenije se sooča z obtožbami o domnevnem prikritem financiranju televizije blizu največji vladni stranki. Telekomunikacijsko podjetje, ki je v državni lasti, naj bi namreč od sredine lanskega leta zasebni televiziji Nova24TV plačeval nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. Šlo naj bi za skoraj 1,5 milijona evrov v letu in pol oz. 112.000 evrov mesečno, večino denarja pa naj bi prejemala omenjena televizija, je poročal portal Necenzurirano.
Da je preiskava Telekomovih poslov nujna, se strinjajo tudi politične stranke, zato je bilo v zadnjem času slišati več pozivov k temeljiti preiskavi zlorab in sankcioniranju krivcev. Revizija poslovanja družbe je v teku tudi na računskem sodišču, kjer prav tako preiskujejo dokumentacijo poslovanja družbe v letih 2019 in 2020.
Da so prejeli prijavo sumov kaznivih dejanj, so nam potrdili tudi na Specializiranem državnem tožilstvu. Dopis so prejeli 9. februarja "z naznanilom suma kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členku KZ-1 zoper dve fizični in dve pravni osebi". "Naznanilo je bilo posredovano Policiji, da preveri navedbe in zbere obvestila, potrebna za sprejem tožilske odločitve," so zapisali na Specializiranem državnem tožilstvu in dodali, da več informacij ne morejo posredovati, ker je zadeva v fazi predkazenskega postopka.
Spomnimo, na domnevno sporno prakso državnega Telekoma je opozorila tudi civilna iniciativa Glas ljudstva, ki je v svojih zahtevah za izboljšanje družbene, politične, ekonomske in okoljske situacije v Sloveniji navedla tudi, da je potrebno sankcionirati zlorabe Telekoma Slovenije za politično motivirane investicije. Kot opozarjajo, je podjetje v večinski državni lasti, zato je potrebno odpraviti in sankcionirati zlorabo podjetja za politično motivirane in poslovno zgrešene investicije v medije.
Pozivu se je pridružil tudi Mladi forum SD in javno pozval vse pristojne institucije, naj uvedejo preiskave, preverijo poslovne odločitve podjetja in ugotovijo, kdo so odgovorne osebe v Telekomu in povezane osebe v političnem prostoru ter da se zoper njih uvedejo postopki. Tožilstvo so pozvali, naj ugotovi, ali gre za plačevanje fiktivnih storitev in ali za tako visoka nakazila obstajajo utemeljeni poslovni razlogi.
Po navodilih SDT bo to zdaj morala preveriti Policija in ugotoviti, ali so milijonska nakazila provladnim medijem zakonita, ali je šlo morda za oškodovanje državnega podjetja. Če se izkaže, da so bila storjena kazniva dejanja, bo morala Policija v obeh podjetjih poiskati tudi vse vpletene osebe.
Telekom Slovenije od lanskega marca vodi Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega. Kot je navedel portal Necenzurirano, je Telekom že spomladi 2020 sklenil pogodbo z Inštitutom za avtorsko pravico, ki ga je nekaj mesecev pred tem na domačen naslovu ustanovil Blaž Rant, nekdanji direktor SAZAS in lanski kandidat za programskega svetnika RTV Slovenija. Kot še navaja spletni portal, je inštitut začel delovati le 13 dni po nastopu aktualne vlade, ko naj bi odprl račun prav zaradi posla s Telekomom – ta mu je začel plačevati nadomestilo za distribucijo Nova24TV in več drugih programov.
Predsednik uprave Telekoma Sršen je sicer ena najbolj pogrešanih prič na parlamentarni komisiji DZ, ki ugotavlja nezakonito financiranje SDS. Tam bi morali v začetku meseca poleg Sršena zaslišati še dva zaposlena, vendar so se znova, že četrtič, opravičili. Nazadnje je posredoval njihov odvetnik Franci Matoz, ki je zahteval izločitev posameznih članov komisije. Po naših informacijah so na Komisiji zato sklenili, da jih bodo naslednjič prisilno privedli.
KOMENTARJI (390)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.