Delničarji Telekoma Slovenije so na skupščini na nasprotni predlog Kada in Soda, ki sta ga podprla tudi agencija za upravljanje kapitalskih naložb države (AUKN) in nekdanja uprava, sedanji upravi naložili, da se morebitne tožbe proti nekdanjemu vodstvu vloži šele na podlagi opravljene predhodne pravne ocene utemeljenosti takega koraka.
Za predhodno pravno oceno utemeljenosti vložitve tožb ter posledično za pripravo in vložitev tožb in zastopanje družbe v postopkih pred sodiščem je skupščina imenovala posebnega zastopnika – odvetniško družbo Ilič.
Skupščina, na kateri je bilo prisotnih 79 odstotkov delničarjev z glasovalno pravico, tako ni sprejela ne predloga sklepa aktualne uprave pod vodstvom Ivice Kranjčevića ne nasprotnega predloga nekdanje uprave na čelu z Bojanom Dremljem, sicer tudi malih delničarjev največjega telekomunikacijskega operaterja v Sloveniji, ki je v večinski državni lasti.

Kot so že v sredo pojasnili v AUKN, je bil njihov predlog oblikovan v smeri, da se pred vložitvijo tožb opravi pravna ocena, ali in v katerih primerih je smotrno začeti pravdne postopke in morebitne druge postopke, če za to obstajajo podlage.
Berginc: O tožbi ni želel ugibati
Tako sedanji predsednik nadzornega sveta Tomaž Berginc kot predsednik uprave Telekoma Slovenije Kranjčević sprejeti sklep pozdravljata. Kot je povedal Kranjčevič, bo namreč s tem nadaljnje postopke prevzel nekdo tretji in ne uprava ali nadzorni svet. "Tako se bomo, vsaj kar se tiče uprave, lahko posvetili našemu delu," je povedal novinarjem po skupščini in dodal, da mu vsekakor ni v veselje, da se o Telekomu v javnosti govori v zvezi s takšnimi dogodki.
Kranjčević prenosa nadaljevanja postopkov glede morebitne tožbe ne razume kot nezaupnico. Posebna revizija se je namreč nanašala na obdobje, ko sta že delovala tudi sedanja uprava in nadzorni svet, zato gre pri taki odločitvi za transparentnost. O možnosti kakšne tožbe, ni želel ugibati.
Dremelj: Naredil bo vse, da zaščiti svoje dobro ime
Nekdanji predsednik uprave Dremelj medtem upa, da je izbrana odvetniška hiša poštena in da bo skrbno pregledala vse zadeve. "Pošten pregled me niti najmanj ne skrbi," je povedal in ponovil, da nekdanja uprava pod njegovim vodstvom ni povzročila škode Telekomu.
Glede že vložene odškodninske tožbe proti njemu in še enemu nekdanjemu članu uprave v zvezi z nakupom makedonskega On.neta je dejal, da je bila vložena za čas, ko ne on ne njegov kolega nista bila zadolžena za ta projekt. "Posel se je zaključil ravno, preden sem postal predsednik uprave," je dejal. O možnosti protitožbe pa Dremelj pravi, da ni človek, ki bi se rad tožil. Zato se bo vedno izogibal tožbam, če se bo le dalo, vendar pa bo naredil vse, da zaščiti svoje dobro ime.
21 milijonov evrov ocenjene škode
Dremelj se je sicer na skupščini skupaj z nekdanjima članoma njegove uprave Dušanom Mitičem in Filipom Ogris-Martičem spustil v vročo razpravo s predstavniki revizijske hiše Deloitte revizija, ki je opravila revizijo in je škodo ocenila na 21 milijonov evrov. Dremelj trdi, da je poročilo posebne revizije neverodostojno in pristransko v škodo nekdanje uprave.
Jurij Sidorovič je v imenu Deloitta očitke zavrnil in poudaril, da za poročilom, ki je izdelano v skladu z mednarodnimi standardi, stojijo. Dejal je tudi, da so s Telekomom kot naročnikom sodelovali pri obravnavi poročila, kar da je normalna praksa. Dremelj mu je odgovoril, da so posebno revizijo naročili delničarji na skupščini marca lani in ne nadzorni svet, ki je bil v tem primeru celo revidiranec.

Sidorovič je še dejal, da so izračunali oziroma ocenili škodo na podlagi predpostavk, torej ne gre za hipotetično škodo. Dremelj pravi, da je škoda, izračunana na podlagi predpostavk, v bistvu škoda na podlagi predpostavk in torej hipotetična.
V razpravo pri tej točki se je vključilo tudi več malih delničarjev. Med drugim so izpostavili visoko ceno revizije, ta se vrti okrog 400.000 evrov, in nesprejemljivost takšnega dogajanja, kot se mu je bilo priča v zvezi s tokratno skupščino.
Andraž Grahek iz družbe KD Skladi je med drugim menil, da imenovanje tretje osebe za nadaljnje postopke glede morebitnih tožb dokazuje, da očitno obstaja ničelno zaupanje v organe korporativnega upravljanja.
Predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) Kristjan Verbič pa je med drugim vprašal predstavnike Deloitta, ali so pripravljeni prevzeti odškodninsko odgovornost, če se izkaže, da so bile njihove ugotovitve netočne in je posledično nastala škoda Telekomu. Sidorovič mu je odgovoril nikalno, saj da so podali le svoje pošteno in neodvisno mnenje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.