"Voziš? Izklopi telefon ali pa varno ustavi na primernem mestu, opravi telefonski klic in pošlji SMS. Šele nato nadaljuj pot." Nasvet policije je vredno spoštovati; v skrajnem primeru lahko nam ali komu drugemu reši življenje, lahko pa "reši" le našo denarnico.
Danes je stekla preventivna akcija, med katero bodo policisti še bolj dosledno kot sicer preverjali uporabo telefonov in drugih naprav (tablice, prenosni računalniki, slušalke ...), ki zmanjšujejo voznikovo pozornost med vožnjo. Akcija, ki poteka pod okriljem Javne agencije za varnost prometa (AVP), bo trajala do 26. januarja.
Čeprav gledamo, naši možgani takrat ne vidijo!

Uporaba telefona med vožnjo zmanjšuje zbranost voznika in njegovo pozornost na dogajanje na cesti in njeni okolici, zato lahko voznik spregleda ključne informacije iz okolja.
Uporaba mobilnih telefonov med vožnjo povzroča: – 50 % slabši reakcijski čas voznika, |
"Če voznik telefonira med vožnjo, je to tako, kot bi imel v krvi 0,8 promila alkohola. Med pisanjem SMS-sporočila voznik štirikrat več časa ne gleda na vozišče kot pri normalni vožnji," opozarjajo na AVP.
Med uporabo mobilnega telefona je uporabnikova pozornost zmanjšana v kar treh vidikih zaznavanja: vidnem, ker je pogled namesto na cesto usmerjen v zaslon telefona, telesnem, ker so roke na napravi namesto na volanu ali krmilu vozila, in miselnem, saj so miselni procesi usmerjeni v dogajanje, ki ga sporoča naprava, še dodajajo.
Ne le, da nezbrani vozniki s telefonom v roki lahko povzročijo hudo prometno nesrečo, velikokrat so odgovorni tudi za zastoje. "Zadnja leta se uporaba mobilnih telefonov, tablic, prenosnih računalnikov, GPS in drugih naprav med vožnjo povečuje. Takšno ravnanje pa ima velik negativen vpliv na potek prometa in prometno varnost," pa opaža policija.
Policija svetuje: Ko voziš, ne uporabljaj telefona!
Globa, če vas policisti dobijo s telefonom v roki, je 120 evrov. Sem sodi telefoniranje, pisanje SMS-sporočil, brskanje po spletu ...
"Zakon sicer dovoljuje uporabo naprave za prostoročno telefoniranje, vendar pa tudi prostoročno telefoniranje ni varno! Zato v policiji svetujemo, da med vožnjo ne upravljate s telefonom, ne pregledujete socialnih omrežij, si ne zapisujete opomnikov, ne brskate po spletnih straneh, ne fotografirate ali snemate, ne uporabljate telefona za navigacijo ipd., saj je vožnja aktivnost, ki ji moramo posvetiti vso našo pozornost!" opozarjajo na policiji in dodajajo, da je v primeru nujne uporabe mobilnega telefona najbolj varno, da se ustavite na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljujete šele, ko končate pogovor.
Nasvet, naj v prometu ne uporabljajo telefonov, velja tudi za pešce in kolesarje. Za slednje je predvidena globa 40 evrov, enaka kazen pa lahko doleti tudi voznike mopedov, ki jih policisti ujamejo s telefonom v roki.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.