"Po treh, štirih dneh dobim medicinsko sestro, potem pa je tudi časovna omejitev od 9. do 12. ure." "V letu in pol nisem uspel priti do nove zdravnice. Sem klical, pisal na mail, ni bilo odziva, zato sem šel tja osebno." To so izkušnje pacientov, ki so se obrnili na Zagovornika načela enakosti.
"Ljudje s težavami ne morejo več priti v čakalnico in povedati, kaj jim je. To je popolnoma v nasprotju z zakonodajo," je jasen zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.
S podobnimi izkušnjami se pacienti obračajo tudi na zastopnico pacientovih pravic. "Težava je telefonski pristop za starejše in tiste, ki računalnikov nimajo ali pa niso računalniško pismeni," ugotavlja Duša Hlade Zore.
Pri Zagovorniku so naključno izbrali 62 ambulant družinske medicine po vsej državi in jih poskusili priklicati. Na prvi telefonski klic se je oglasilo 12 ambulant, torej slaba petina. 30 ambulant se je oglasilo po dveh do petih klicih, 13 pa po 6 do 21 klicih. V desetini ambulant odziva ni bilo.
Najpogosteje je telefon zvonil v prazno v Zdravstvenem domu Ljubljana. "Obstajajo velike razlike po državi, trenutno je recimo Ljubljana tista, kjer se je težko prebiti do zdravnika tudi s telefonom, drugje pa kakor kje," pravi Lobnik.
Različni portali za paciente bi morali biti zgolj ena od možnosti za stik z zdravnikom. "Mora biti ambulanta na razpolago na katerega koli od štirih načinov, torej poleg klasične pošte, telefona, e-naročanja tudi osebno, predvsem slednje se zelo omejuje," še dodaja Lobnik.
Iz ZD Ljubljana medtem sporočajo, da bodo tudi sami izvedli interno raziskavo in preverili odzivnost svojih ambulant, saj da so izkušnje pacientov zelo različne.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.