Slovesnost ob dnevu Zveze veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) in 15. obletnici ustanovitve manevrske strukture narodne zaščite je dopoldne potekala v Geometričnem središču Slovenije (GEOSS) na Spodnji Slivni pri Vačah.
Vojna bi lahko trajala dlje in terjala več žrtev
Slavnostni govornik premier Janez Janša je v svojem nagovoru veteranom čas organiziranje manevrske strukture narodne zaščite označil za temeljni korak, ki je vodil k nujni demokratizaciji in samostojnosti slovenske države. Brez narodne zaščite, ki je v osnovi temeljila na prostovoljnosti, ob tem pa je bila dobro organizirana, bi vojna v Sloveniji po njegovem mnenju trajala dlje in zahtevala veliko več žrtev. V tistih dneh novo formiranega sekretariata za obrambo so bile pristojnosti v le tem deljene, ni se natančno vedelo, kdo bo, ko bo šlo zares, odločal in zato tudi odgovarjal. Zato je bilo sprejemanje odločitev v tistih časih zelo težko, je še dejal Janša.
Čas vojne za Slovenijo in naslednjih šest mesecev, ko se je Slovenija borila za končanje mednarodne izolacije in priznanje samostojnosti s strani mednarodne skupnosti je premier označil za čas, o katerem imamo vsi Slovenci enotno mnenje in se ga spominjamo s ponosom. "Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pogum," se je z besedami grškega filozofa Tukidita Janša zahvalil veteranom za njihov pogum, ki je omogočil obstoj slovenske države "nam in generacijam, ki prihajajo". Slovesnost je potekala ob pomniku Rodoljubu osamosvojitvene vojne za Slovenijo v GEOSS.
Spomin je treba ohraniti
ZVVS je bila ustanovljena 17. maja 1993, natanko tri leta po tem, ko je bila ustanovljena Manevrska struktura narodne zaščite. Zveza je organizirana v 13 pokrajinskih odborov in 53 območnih združenj, v katerih je vključeno 20.000 članic in članov. V zvezi so združeni udeleženci in udeleženke vojne za Slovenijo, ki so v enotah teritorialne obrambe, organov za notranje zadeve, narodne in civilne zaščite, enotah za zveze ter kot prostovoljke in prostovoljci aktivno sodelovali v pripravah na vojno oziroma v neposrednih aktivnostih v vojni za Slovenijo. Glavna naloga združenja je ohranjanje spomina na osamosvojitveno vojno, krepitev domoljubja in pomoč svojcem padlih v vojni za Slovenijo.
Manevrska struktura narodne zaščite (MSNZ), ena od najbolje organiziranih in najbolj skrivnih akcij v novejši slovenski zgodovini, je bila ustanovljena 17. maja 1990 kot odgovor na pobiranje orožja teritorialni obrambi. Prav iz tega spontanega odpora, ki ga je kasneje pokrilo tudi slovensko republiško predsedstvo, je bila oblikovana več kot 20.000-glava oborožena formacija, ki je bila sposobna slabe tri mesece po razorožitvi teritorialne obrambe ob pomoči specialne in posebne enote slovenske milice zavarovati Slovenijo pred oboroženim napadom.
Ker se je Slovenija čutila ogroženo zlasti od JLA, je skupina zaupnih ljudi pod vodstvom sekretarjev za obrambo in notranje zadeve Janeza Janše in Igorja Bavčarja ter z vednostjo predsednikov republike, skupščine in vlade na podlagi zakona o splošni ljudski obrambi in družbeni samozaščiti začela v tajnosti oblikovati in uriti manevrsko strukturo. Ta se je po oktobru 1990, ko so pripadniki JLA nasilno zasedli republiški štab TO, vključila v TO.