
Nedavne raziskave WWF kažejo, da na tedenski ravni vsaka oseba v svoj organizem vnese v povprečju pet gramov plastike, kar je proporcionalno količini ene kreditne kartice. Analiza Dalberg, ki so jo izvedli na avstralski univerzi v Newcastlu, navaja, da vsaka oseba tedensko v svoje telo vnese okrog 2000 koščkov plastike, kar na mesečni ravni predstavlja 21 gramov, na letni pa 250 gramov, kar je kar četrt kilograma.
Brez plastike v naravi: ocena človeškega zaužitja plastike iz narave je prva globalna analiza, ki združuje podatke iz več kot 50 različnih raziskav na temo človeškega vnosa mikroplastike. Ti rezultati so pomembni za razumevanje vpliva plastične onesnaženosti na ljudi in potrjujejo nujnost konkretnih ukrepov za zmanjšanje negativnih vplivov na ekosisteme.
"To odkritje bi moralo prebuditi vlade in jih spodbuditi k ukrepanju. Plastika nima negativnega vpliva samo na oceane, vodne tokove in morsko življenje, ampak tudi na vse nas. Nujno je potrebno začeti delovati na globalni ravni in takoj začeti reševati nastalo krizo," poudarja generalni direktor WWF Marco Lambertini.
Največ plastike, ki jo vnesemo v telo, je v vodi
Raziskava, ki so jo izvedli, je pokazala tudi, da je največji vir plastike, ki ga vnesemo v telo, po vsem svetu voda – tako stekleničena kot tista iz pipe – pri čemer obstajajo velike regionalne razlike, saj so delci dvakrat bolj pogosti v ZDA in v Indiji kot na primer v Evropi in Indoneziji.
Prehranski izdelki z največjo stopnjo plastičnih delcev so školjke, sol in pivo.. Problem onesnaženja s plastiko je univerzalen, pri vnosu plastike v telo pa je razviden vpliv na ljudi. "Od proizvajalcev do javnih organov in potrošnikov, vsi moramo prevzeti odgovornost za krizo, v kateri se nahajamo," opozarjajo na WWF.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.