Minuli ponedeljek je zagorelo v tovarni Kemis pri Vrhniki. Pristojne službe so podale prve ocene onesnaženja in priporočila, a to ni pomirilo zaskrbljenih prebivalcev. Čez vikend so tudi v naši redakciji zvonili telefoni, ljudje so spraševali, kakšno je trenutno stanje. "Ne zaradi škode, zanima nas zaradi našega zdravja in zdravja naših otrok," nam je še včeraj po telefonu dejala Metka iz Vrhnike. "Preplašeni smo, od zadnjih obvestil dalje ne vemo ničesar, ne obveščajo nas sproti," pravi in dodaja, da so pričakovali, da jih bodo pristojni o stanju v okolju dnevno obveščali, tudi čez vikend. S sokrajani se sprašuje, kaj naj naredijo z vrtninami. Kaj sploh lahko jedo? Ali morajo takoj vse uničiti? Bo požar pustil posledice tudi na sadju, zelenjavi, ki še raste?
Viktor Razdrh, poveljnik Civilne zaščite občine Vrhnika, je za 24ur.com najprej pojasnil, da nekih drastičnih sprememb ni, zato se morajo prebivalci držati navodil, ki jih je konec tedna izdal Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Kot je pojasnil, so v teku analize vzorcev, šele na podlagi teh pa lahko nato pristojni organi pripravijo nova priporočila in opozorila. Še vedno torej velja, da odsvetujejo uživanje vrtnin, ki so bile neposredno izpostavljene oblaku dima. Za ostale je manj verjetno, da so onesnažene, a gotovosti ni.
Mnenje uglednega kemika: Kar se je zgodilo v Kemisu, ni bila nesreča, ampak velika malomarnost!
Ugledni kemik in okoljevarstvenik Tomaž Ogrin je za 24UR dejal, da to, kar se je zgodilo v Kemisu, ni bila nesreča, ampak velika malomarnost. Kot pravi, množica varnostnih in protipožarnih predpisov onemogoča takšne dogodke, če se jih obrat z nevarnimi snovmi seveda drži.
“Kako je lahko prišlo do tako velikega požara, meni ni jasno. V kemiji se to enostavno ne sme zgoditi. To ni letalska nesreča. To sploh ni nesreča, to je malomarnost,” pravi Ogrin in dodaja, da okoljevarstveno dovoljenje, ki ga je Arso lani celo dopolnil s še strožjimi zahtevami, Kemisovo obratovanje pogojuje z izjemno natačnimi varnostnimi in protipožarnimi ukrepi. Predvideva javljalnike hlapov, senzorje za plamene in nenehni nadzor prostorov. “Če bi bil kdo zares tam, bi še pred izbruhom požara moral ugotoviti, da je nekaj narobe,” meni.
Preučil sestavo več kot 750 nevarnih odpadkov
Ogrin je preučil sestavo več kot 750 nevarnih odpadkov, ki jih je Kemis smel zbirati in ugotovil je, da večina vsebuje snovi, ki v stiku z ognjem postanejo zdravju izjemno škodljive, kot na primer dioksin. Med odpadki, ki jih Kemis lahko zbira, so različna topila, katrani, nafta. Še najhuje pa je, če je zagorela katera od nekaj sto snovi, ki vsebujejo klor, meni raziskovalec z Instituta Jožefa Stefana. “Požar plus klor rodita izjemno škodljive snovi, ki se jim reče dioksini. Ti se nalagajo v telesu, povzročijo pa lahko odpoved notranjih organov ali pa raka.”
Oblasti bi morale pritožbe o glavobolih in težavah s sluznico jemati resno
Kot pravi Ogrin, bi morale oblasti pritožbe Vrhničanov o glavobolih in težavah s sluznico jemati zelo resno. Lahko so namreč posledica gorenja žvepla, ko dobimo jedki spojini žveplovodik in dioksid.
Meritve naj opravi neodvisna institucija, po možnosti iz tujine, poleg Vrhničanov zahtevajo tudi okoljevarstveniki iz Alpe Adria Green. Izučili so jih primeri, kot sta Lafarge in celjska cinkarna. Tedaj sta namreč dve isntituciji dobili drugačne rezultate z enakimi meritvami na istih mestih.
V študiji ocene tveganja med pravnimi subjekti, ki se s tem ukvarjajo, ni Kemisa
Proti Kemisu se sicer dviga vse več glasov, ki zahtevajo njegovo izselitev, ker da ne sodi v bližino hiš in območja Nature 2000. S tem se strinja celo ministrica za okolje Irena Majcen. “Ob danes znanih pogojih je veliko vprašanje, ali bi ta objekt lahko bil umeščen v ta prostor.” Na dejstvo, da v dobro leto stari državni študiji ocene tveganja za nesreče z nevarnimi snovmi med pravnimi subjekti, ki se ukvarjajo s takšnimi snovmi, ni Kemisa ter Vrhnike med potencialno ogroženimi občinami, odgovarja, da je skrajni čas, da vse dokumente ponovno preverijo.
Površina potoka Tojnica očiščena, a sanacija bo dolgotrajna
Pristojnim službam je sicer po enem tednu od požara v vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis uspelo očistiti površino potoka Tojnica, v katerega se je med gašenjem požara stekala voda, pomešana s skladiščenimi kemikalijami, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor. Ob tem so opozorili, da bo sanacija onesnaženih brežin potoka dolgotrajnejša.
Oljna gošča, ki se je med gašenjem stekala v Tojnico, je onesnažila okoli 100-metrski pas potoka ob tovarni v nasprotni smeri od toka vode. Okoli 30 delavcev podjetja VGP Drava, strokovnjakov službe za varovanje obalnega morja in družbe VGP Hidrotehnik, ki so priskočili na pomoč, je do danes zaključilo s čiščenjem vodne površine Tojnice. Odstranili so obsežne količine oljne gošče, ki se je zadržala za pregradami ob objektu in v meandrih potoka.
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, se je na celotnem odseku usedlina oprijela brežine in obrežne vegetacije. Gre za nevarni odpadek, ki je zajel 100-metrski pas ob tovarni v nasprotni smeri vodnega toka, so zapisali. Načrpali so okoli 80 kubičnih metrov zaoljenih vod. Oljna gošča je odstranjena, trenutno poteka grobo čiščenje zaoljenih brežin s pomočjo črpalk s šobami ter z namenskimi pršilniki z uporabo sredstev za nevtralizacijo. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, bo sanacija onesnaženih brežin dolgotrajnejša. Ko bodo pridobili rezultate podrobnejše analize snovi, ki so se zajedle v brežino, bodo izdelali sanacijski program.
Kar se tiče pitne vode v vodovodu, ni nobenih težav, pravi Razdrh. Kot je spomnil, so strokovnjaki zatrdili, da se voda zajema devet kilometrov stran od nesreče, oblak nesnage pa je šel v drugo smer. Kljub temu so šli vzorci na analizo in tudi v prihodnjih dneh bo tako, saj da morajo to pristojni sedaj periodično spremljati. Ko bodo znani rezultati, bodo tudi glede tega pristojni objavili nova priporočila prebivalstvu, pojasnjuje.
V petek ogled opravili okoljski inšpektorji
Inšpekcija za okolje in naravo je v petek opravila izredni inšpekcijski pregled nesreče, a ugotovitveni postopek še poteka. Tako ugotovitev ne morejo komentirati, so pojasnili.
Kemis gradil na črno?
Kemisu se pa morda obeta tudi obisk gradbenih inšpektorjev. Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije je namreč na svoji spletni strani objavilo informacijo, da je bilo podaljšek nadstrešnice gradbeno dovoljenje izdano 21. aprila, torej približno tri tedne pred nesrečo. Satelitski posnetek pa da dokazuje, da je ta dodatna nadstrešnica tam že najmanj od leta 2013, ko je nastal pričujoči posnetek. To bi pomenilo, da je Kemis v bistvu legaliziral črno gradnjo.
Na pristojnem ministrstvu so pojasnili, da gradbena inšpekcija ne vodi inšpekcijskega postopka, zato ne morejo dati kakšnih informacij glede legalnosti teh objektov. Bodo pa poizvedovanje obravnavali kot informacijo oz. indic za morebitno uvedbo postopka.
Kakšna so bila zadnja priporočila in informacije?
Uživanje vrtnin
Aktivnosti na prostem
Glede aktivnosti na prostem na NIJZ svetujejo previdnost pri dotikanju predmetov ali zemlje/peska, ki bi lahko bila onesnažena. "Igral z vidnimi nečistočami ne uporabljamo, svetujemo čiščenje z detergentom. Prav tako odsvetujemo igro v peskovniku. Na območjih, kjer ni vidne onesnaženosti, ostalih zunanjih aktivnosti ni potrebno omejevati, kljub temu pa svetujemo previdnost pri zgoraj omenjenem ravnanju."
Aktivnosti na Ljubljanici
Iz preventivnih razlogov, zaradi morebitnega nadaljnjega izlivanja in spiranja onesnažil iz potoka Tojnica na Vrhniki in do popolnega zaključka analiz vode, na NIJZ odsvetujeo potapljaške aktivnosti v Ljubljanici. "V primeru nenamernih padcev v Ljubljanico, na primer pri veslanju, SUPanju in podobno, je treba kožo in lasišče sprati z veliko čiste tekoče vode in umiti z milom, oblačila in brisače pa oprati". (več informacij na spletni strani Mestne občine Ljubljana)
Voda iz pipe
Na NIJZ pravijo, da je voda iz vodovoda povsem primerna za uživanje, po zadnjih meritvah tudi v zraku ni zaznati povišanih koncentracij onesnaževal.
Vsa nadaljnja priporočila s področja varovanja zdravja bodo objavljena na spletni strani NIJZ.
Več informacij glede ukrepanja v primeru požara najdete na naslednji povezavi.
Več informacij glede okoljskih posledic najdete na spletni strani Agencije RS za okolje.
Civilna zaščita občine Vrhnika redno obvešča o aktualnih informacijah na spletni strani vrhnika.si.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.