
Vodja vladnega odbora za reforme Jože P. Damijan je v nadaljevanju seje Državnega sveta predstavil okvir socialnih in gospodarskih reform in poudaril njihovo nujnost. Z njim so se strinjali vsi razpravljalci, najbolj kritični pa so bili do predloga uvedbe enotne davčne stopnje. Premier Janez Janša jim je pojasnil, da ne posnemajo nobene države in da ukrepi ne zmanjšujejo socialne varnosti nobenega sloja.
Damijan: Delo je preveč obdavčeno
Damijan je v predstavitvi izpostavil pomembnost davčne reforme, saj je treba postopke poenostaviti. "Delo je preveč obdavčeno, zato je treba razbremeniti stroške visoko izobražene delovne sile," je dejal in svetnikom predstavil predlog za spremembe na področju dohodnine.
Spregovoril je še o načrtovanem umiku države iz gospodarstva. Kot je izpostavil, gospodarstvo potrebuje učinkovite lastnike, zato je predvidena privatizacija ter postopen in pregleden umik obeh paradržavnih skladov. Predstavil je tudi reformo šolstva, pokojninskega sistema, ukrepe za učinkovitejšo javno upravo in spremembo sistema socialnih transferjev, ki ga je po njegovem prepričanju treba centralizirati prek enotne evidence.
Nekaj pohval in pripomb
Državni svetniki so v razpravi načrtovane reforme pozdravili in opozorili na doslednost njihovega izvajanja, na predloge pa izrekli nekaj pohval in pripomb. Največ, kot že v javni razpravi do sedaj, jih je letelo na uvedbo enotne davčne stopnje. Janša je pojasnil, da "s paketom ne posnemajo nobene države. Skušamo pa od vsake posnemati tisto, kar je tam dobro".

Predsednik interesne skupine delodajalcev Jožko Čuk je ocenil, da bo enotna prizadela nekatere dejavnosti, zato je pozval k točnim izračunom ter preučitvi analiz in učinkov. Predstavnik kmetov Peter Vrisk je dejal, da bo njena uvedba prizadela velik del populacije in izpostavil kmetijstvo.
Vrisk je pri tem opozoril zlasti na probleme pri napovedi uvedbe davka na nepremičnine in premoženje, sprememb davka na dediščino in darila, zakona o zadrugah, odpravi obveznega članstva v združenjih in pri zaščiti kmetijskih zemljišč. Tudi pri umiku paradržavnih skladov je pozval k razumnosti, zlasti pri njunih deležih v živilskih podjetjih.
Predstavnik kulture in športa Tone Peršak je opozoril na negativne posledice enotne davčne stopnje na področje kulture in športa, saj se, kot je dejal, reforme ne dotikajo le gospodarstva. "Ključno je ustvarjalno in ne pasivno znanje," je povedal. Tudi vodja interesne skupine delojemalcev Dušan Semolič je znova izrazil nestrinjanje z napovedano uvedbo enotne davčne stopnje. "To ni socialno sprejemljiv pristop," je ocenil.

Svetnik Janvit Golob je menil, da je enotna davčna stopnja "šok terapija, ki jo Slovenija najbrž ne potrebuje". "Pri tem gre za filozofsko vprašanje, zato predsedniku vlade svetujem, naj ne nasede ozkemu ekonomskemu pogledu," je dejal. Janša mu je odvrnil, da nikoli ni podpiral, česar ni razumel.
Nekaj pripomb je letelo še na sistem liberalizacije univerz. Janša je o tem dejal, da regije ne bodo razvite, dokler ne bodo imele svojih univerz. Anton Kampuš je spomnil še na nujnost dopolnil na področju podjetništva, in sicer v smeri skrajšanja plačilnih rokov, zmanjšanja nelojalne konkurence, dela na črno in podobno.