Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v javnem pismu predsednikoma LDS in SD Antonu Ropu in Borutu Pahorju zapisal, da imajo v LDS in SD vso pravico, da zahtevajo razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o Radioteleviziji Slovenija. Vendar pa naj povedo ljudem, zakaj ni dobro, da "tudi sami kdaj koga predlagajo". Sedanja vladna koalicija je to pravico zapisala v zakon, je opozoril Tanko.
"Dragi Tone, dragi Borut ..."
Dragi Tone, dragi Borut, se začenja pismo, ki ga je na prvaka opozicijskih LDS in Socialnih demokratov naslovil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. V njem je zapisal, da je njuno dopisovanje v preteklih tednih pritrdilo mnogim argumentom in ugotovitvam SDS, ki jih v obeh strankah nikoli prej niso hoteli priznati. Tanko opozicijskima strankama tudi očita, da z nasprotovanjem novemu zakonu o RTV Slovenija iz sistema upravljanja javne RTV izključujeta njen najpomembnejši člen - gledalce.
Tanko tako sprašuje, zakaj ne bi smeli predlagati organov RTV državljani, ki s plačilom naročnine zagotovijo 80 ali še več odstotkov vseh prihodkov. Sprašuje se, zakaj ravno ta določba novega zakona ni dobra. Zdi se, da imate Slovenke in Slovence za neuke pri ključnih vprašanjih in hkrati samo za potreben del pri plačevanju RTV položnic ter za oddajo glasu na volitvah, je zapisal Tanko v pismu.
Po njegovih besedah je iz dopisovanja med Ropom in Pahorjem možno razbrati, da je bila RTV "resnično neodvisna le od številnih družbenih in političnih skupin", ne pa tudi od njunih političnih strank.
DZ o razpisu referenduma o zakonu o RTVS v četrtek
Kolegij predsednika Državnega zbora Franceta Cukjatija je določil, da se bo izredna seja, na kateri bo Državni zbor odločal o razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o RTV Slovenija, začela v četrtek ob 12. uri.
Kot je pojasnil Cukjati, mora Državni zbor naknadni referendum razpisati najpozneje v sedmih dneh po vložitvi takšne referendumske zahteve. Skupina 31 poslancev LDS in SD je zahtevo za razpis naknadnega referenduma o zakonu o RTVS vložila v petek, potem ko je Državni zbor zaradi odložilnega veta Državnega sveta vnovič odločil o omenjenem zakonu.