Vprašanje o vojaški pomoči Nemčije Ukrajini je bilo v zraku več mesecev in Geršakova meni, da je Nemčija oklevala predvsem zaradi bremena zgodovine in politične situacije, ki izhaja iz tega. "To bo prvič, da bodo nemški tanki uporabljeni na evropskem prizorišču po 2. svetovni vojni," pojasnjuje Geršakova in poudarja, da gre za izjemno veliko odločitev. (Tanki leopard, sicer Leopard 1, so že delovali v operaciji danske vojske v Bosni in tam uničili srbski tank, op. ur.)
Nemški kancler Olaf Scholz je verjetno okleval tudi zaradi dogajanja v stranki, kjer odločitve o pošiljanju tankov v Ukrajino niso podpirali vsi. Odločitev ima mešano podporo tudi med nemškim prebivalstvom, pojasnjuje Geršakova.
Golob je nemško odločitev sicer označil kot "močno simbolno odločitev", ne verjame pa, da "bo to imelo odločilen vojaški vpliv". Drugače meni Geršakova. "Menim, da lahko ti tanki podvojijo bojno moč in bodo zelo pomemben doprinos ukrajinski obrambi," je dejala in poudarila, da je dogajanje potrebno spremljati tudi v luči potencialne spomladanske ofenzive, ki bi jo pripravila Rusija. "Skupaj s poljsko pošiljko naj bi šlo trenutno za okoli 90 tankov, kar ni nezanemarljivo."
Ali torej obstaja možnost, da bo pošiljka vplivala na potek vojne? Geršakova poudarja tudi pomemben moralno-politični vidik, ki ga sproži taka odločitev. "Zahod je pokazal, da smo združeni in da odločitve sprejemamo skupaj".
Rusija se je sicer na odločitev Nemčije pričakovano ostro odzvala. Ruski veleposlanik v Nemčiji Sergej Nečajev je odločitev označil za izjemno nevarno. Geršakova zato meni, da na ruski strani obstaja velika skrb, da bo to negativno vplivalo na njihovo vojaško moč. Dajejo signale, naj se Zahod tega ne gre. "Evropa je pokazala jasno sporočilo, da si želi, da Ukrajina dobi nazaj svoje lastno ozemlje, ki ga brani. Evropa ne napada drugih držav," je zaključila.
KOMENTARJI (529)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.