ŠPolicija poudarja, da imajo zakonska pooblastila za preiskovanje kaznivih dejanj spolnih zlorab otrok le oni, saj zakon natančno določa, na kakšen način lahko posežejo v pravice posameznika. Zgolj sodišče pa je naposled tisto, ki naposled odloči o krivdi osumljenca.
"Pozivamo k prijavam tovrstnih kaznivih dejanj in ne k lastnoročnemu preiskovanju. To bo storila Policija, ki je tudi strokovno usposobljena za preiskovanje spolnih zlorab otrok. Gre za policiste in kriminaliste, ki so zreli in izkušeni ter srčni," zagotavlja vodja Oddelka za mladoletniško kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Robert Tekavec.
"Kazniva dejanja preiskujejo kriminalisti, ki so za to posebej usposobljeni. Sodelujejo tako z domačimi kot z mednarodnimi strokovnjaki in tudi neprestano dopolnjujejo svoje znanje. Policija je v času preiskave dolžna preiskati vsa obvestila, zavarovati vse dokaze, ki jih pridobijo z zakonom o kazenskem postopku," pravi.
Preiskali pa bodo seveda tudi dogodek, povezan s t. i. vitezi. Preiskava trenutno še poteka, preverjajo vse okoliščine, ugotavljajo pa tudi elemente morebitnega protipravnega odvzema prostosti in slikovnega snemanja.
Dan po tem, ko je v medijih odjeknila novica o samoorganiziranju nove skupine, ki naj bi se bojevala proti pedofiliji na slovenskih tleh, je dogajanje za nas problematiziral tudi strokovnjak za varnostna vprašanja Miroslav Žaberl. "Takšna oblika varnostnega samoorganiziranja ni skladna z našo zakonodajo, saj kazniva dejanja obravnava in preiskuje Policija in ne civilni posameznik ali skupina," je jasen. Ob tem pa dodaja, da ima vsakdo možnost, da Policiji prijavi sum kaznivega dejanja ali pa da ovadi domnevnega storilca.
Skupina je sicer na spletu delila tudi videoposnetek domnevnega pedofila, ki bi se moral sodeč po njihovem zapisu dobiti s 14-letnim dečkom. "V parku je čakal na fantka, nakar so pristopili vitezi. Celoten pristop ni bil nasilen. Vitezi so ga vprašali, zakaj se tam nahaja, s kom se je želel dobiti in ali je pedofil," so zapisali.
Moškega, ki so mu na posnetku sicer zameglili obraz, so zadrževali in mu grozili, da bodo njegovo identiteto javno objavili. Med zasliševanjem so 42-letnika prisilili, da prizna, da je pedofil in da se zaveda neprimernosti svojih ravnanj. Na spletu so sicer poudarili, da nasilja ne podpirajo, a ob tem tudi ni razvidno, ali so moškega prijavili Policiji.
Kar pa sicer po mnenju Žaberla niti ni bil njihov namen: "Namen ni bil sodelovati s Policijo, temveč maščevanje in stigmatizacija posameznika. In to je škodljivo, saj je že namen bil protipraven." Dodaja, da slovenska kazensko-procesna zakonodaja oseb ne navaja na ovaduštvo, da bi torej morali Policiji prijaviti vsako kaznivo dejanje, za katerega oseba izve. Izjema je sicer na primer, če oseba ve, da se pripravlja hujše kaznivo dejanje, ki bi se ga dalo preprečiti. Takrat je kaznivo dejanje dolžna prijaviti Policiji.
Sicer pa da je edina legalna možnost državljanov za sodelovanje pri preprečevanju kaznivih dejanj je t. i. državljanska aretacija, "ko sme prostost osebi vzeti vsakdo, ki jo zaloti pri uradno pregonljivem kaznivem dejanju".
'S svojim ravnanjem bolj škodujejo kot koristijo Policiji'
"Takšna združenja so zato nelegalna in bi bila, če bi se želela uradno registrirati, zavrnjena, saj njihovo delovanje oz. namen delovanja ni skladen s slovensko ustavo," meni sogovornik. Njihovo delovanje z lažnim predstavljanjem, omejitvijo svobode gibanja ter objavo fotografij pa da lahko pomeni tudi storitev kaznivega ravnanja.
Kot primer navaja tudi lažno izdajanje za oškodovanca, kar pa spodbuja tudi osebo, ki išče tovrstne stike. Prav tako lahko prikrite preiskovalne ukrepe uporabi zgolj Policija z dovoljenjem državnega tožilca ali sodnika.
"S svojim ravnanjem tako bolj škodujejo kot koristijo Policiji," ocenjuje Žaberl. Poleg nezakonitega delovanja je tu tudi dejstvo, da morajo namreč zdaj organi pregona namesto drugih kriminalcev preiskovati osebe znotraj tovrstnih združenj. "Vse skupaj je obrnjeno na glavo. Policija se mora zdaj ukvarjati z domnevnimi storilci, ki so se samoorganizirali. V tujini temu rečejo vigilantizem, ki je v nekaterih državah dopusten."
Kot primer je navedel ZDA, kjer je veliko samovarovanja. "Ampak tam imajo drugačen pravni sistem. Tam lahko na prostem trgu vsak nabavi orožje, brani sebe ali koga drugega, lahko se združuje ... in tako vidimo množične strelske pohode in podobne anomalije. Tega si pri nas zagotovo ne želimo. Želimo si imeti močno in učinkovito Policijo, ki nas bo ustrezno obvarovala, ko bomo pomoč potrebovali," je jasen.
Da državljani pravico vzamejo v svoje roke, je označil za nevarno. "V takšnem primeru bi bili na slabšem šibkejši, manjšine, ki bi bile na koncu vedno prizadete. Naloga Policije pa je, da nas varuje, da varuje ogrožene in da ne prevlada pravilo močnejšega." Zato pričakuje, da bo Policija ustrezno nastopila, preiskala vsa kazniva dejanja in zavrla "takšne zavržne prakse".
Kljub temu so možne kakršnakoli druge zakonske oblike sodelovanja oz. pomoči Policiji na sistemskem nivoju. Med njimi so na primer varnostni sosveti, dogovarjanje s Policijo o učinkovitih metodah tehničnega varovanja ipd. "To je povsem dopustno in tudi zaželeno," dodaja Žaberl.
Opozorilni znak za Policijo
Strokovnjak za varnost dodaja, da je lahko po drugi strani delovanje tovrstnih združenj oz. zametek vigilantizma za Policijo tudi indic in opozorilni znak, da se na spletu dogajajo takšne stvari (pozivanje na intimna srečanja z osebo mlajšo od 15 let) in da jih mora učinkoviteje preganjati.
V četrtek so sicer v Policiji ocenili, da so kriminalisti pri preiskovanju spolnih zlorab otrok uspešni in učinkoviti. Navedli so, da je bila preiskanost kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let, v zadnjih dveh letih med 88,3- in 93,5-odstotna, preiskanost kaznivega dejanja prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva pa je bila v zadnjih dveh letih med 78,4- in 85,5-odstotna.
A po mnenju Žaberla navajanje odstotka preiskanosti tovrstnih kaznivih ni realen podatek. "Glede na to, da gre v teh primerih načeloma za sporazumen intimni odnos, ne vemo kolikšno je sivo polje neprijavljenih kaznivih dejanj. Imamo torej privolitev na obeh straneh in nepreiskanih kaznivih dejanj je lahko tu zelo visoko," poudarja.
Tekavec je sicer danes znova navedel statistiko ter poudaril, da Policija večino tovrstnih kaznivih dejanj zazna in odkrije sama. "Ker so nekatere preiskave kompleksnejše, bodo sicer preiskane naknadno, s čimer se bo odstotek preiskanosti še dodatno dvignil," zagotavlja ter dodal, da so tovrstna kazniva dejanja skoraj v celoti povezana s spletom oz. novimi tehnologijami.