Pri spominskem obeležju na Medvedjeku, kjer je leta 1991 prišlo do spopada med slovensko teritorialno obrambo in jugoslovansko vojsko, je danes potekala spominska slovesnost ob dnevu državnosti in 19. obletnici samostojnosti Slovenije. Slavnostni govornik je bil Lojze Peterle, predsednik prve slovenske demokratično izvoljene vlade.
Dejal je, da so takrat obiskovalci, ki so prihajali z zahoda, govorili, da v Sloveniji, zaradi večje moči drugih, ni smiselno razmišljati o lastni državi. Ko je kasneje nekdanji generalni sekretar zveze Nato Manfred Werner vprašal, v čem je skrivnost slovenskega uspeha, pa je bil odgovor, tako Peterle, jasen.
"Vedeli smo, kaj se lahko zgodi in na to smo bili pripravljeni. Ponosen sem in vesel, da stojim danes med branitelji svobodne Slovenije. Med ljudmi, ki so bili pripravljeni dati vse za našo svobodo in se niso delili po strankarski pripadnosti, ampak jih je povezovala volja, da naredijo vse, da bomo živeli skupaj v demokratični in samostojni Sloveniji," je poudaril.
Kot je dejal, so branitelji na Medvedjeku opravili enega od temeljnih dejanj za svobodno Slovenijo in preprečili pohod proti Ljubljani. Takrat je promet na cesti zastal, zastal je tudi dih, na žalost pa so zastala tudi nekatera življenja, življenja vojakov, civilistov in bližnjega soseda, je nadaljeval.
Malo narodov je prišlo do svobode brez cene krvi in tudi Slovenci so jo plačali, bojevali pa so se tako, da so s trdo silo pokazali samo toliko, kolikor je bilo res potrebno. Drugo so dosegli s političnimi in diplomatskimi sredstvi, je opozoril Peterle.
Slovenska osamosvojitvena vojna je bila uspešna tudi zaradi relativno malo žrtev, Slovenci pa so z njo dokazali, da so srčni, zanesljivi in složni ter še, da je mogoče svobodo in lastno državo doseči tudi v težkih pogojih, je ocenil Peterle.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.