
Deklaracija je zakladnica informacij
Če ste do zdaj izdelke kupovali le 'z očmi' oziroma glede na videz embalaže, si boste po branju tega članka verjetno vzeli čas tudi za branje deklaracij na izdelkih. Te so namreč dragocen vir informacij, saj med drugimi vsebujejo tudi podatke o:
- sestavinah,
- alergenih,
- proizvajalcu,
- dobavitelju,
- roku uporabe,
- načinu shranjevanja,
- navodilih za uporabo,
- hranilni in energijski vrednosti izdelka, ki jih razkriva prehranska tabela.

Prehranska tabela vam pomaga izbrati ustrezne izdelke
Na deklaraciji boste našli tudi prehransko tabelo s hranilno vrednostjo živila na 100 g ali 100 ml izdelka. V njej so zapisani podatki o:
- energijski vrednosti v kilodžulih (kJ) in kilokalorijah (kcal),
- vsebnosti maščob,
- vsebnosti nasičenih maščob,
- vsebnosti ogljikovih hidratov,
- vsebnosti sladkorjev,
- vsebnosti beljakovin,
- vsebnosti soli.
V nekaterih primerih prehranska tabela vsebuje tudi podatke o:
- vsebnosti prehranskih vlaknin,
- vsebnosti vitaminov,
- vsebnosti mineralov,
- priporočenem dnevnem vnosu posameznih hranil.
Razumevanje prehranskih tabel vam lahko pomaga doseči zastavljene prehranske cilje. Vedite, da določen izdelek ni vedno najboljša izbira za vsakogar, pomembno je, da je pravi za vas oziroma vaše (trenutne) potrebe.
Vzemimo za primer jogurt. Medtem ko je tekoči jogurt osvežujoč in priročen, bo grški jogurt zaradi večje vsebnosti beljakovin in gostejše teksture bolj nasiten. Nobena izbira ni napačna, vse je odvisno od tega, kaj potrebujete – več beljakovin za dolgotrajnejšo sitost ali lažjo teksturo za hitrejšo prebavo.

Ste že slišali za prehranski semafor?
Trik za pomoč pri izbiri živil je tudi tako imenovani prehranski semafor. Ta sicer v Sloveniji ni del označbe živil, vendar lahko potrošnikom olajša razumevanje prehranske vrednosti izdelkov. Uporabite ga kot priročno orodje v obliki aplikacije, ki vam služi za ocenjevanje prehranske vrednosti predpripravljenih živil, kot so recimo pice, žita za zajtrk, slaščice, sendviči, pijače, mlečno-žitne ploščice, mlečni in mesni izdelki ter slani in sladki prigrizki.
Semaforski sistem označevanja temelji na enotni referenčni količini (100 gramov ali 100 mililitrov). Barvna oznaka jasno nakazuje, kako pogosto je priporočljivo uživanje določenega živila. Če so vsebnosti sladkorja, maščobe in soli označene z zeleno, pomeni, da je izdelek primeren za vsakodnevno uživanje. Rumena barva opozarja, da ga je bolje uživati zmerno, medtem ko rdeča barva signalizira, da naj bi bilo uživanje omejeno na občasne priložnosti.

Članek je povzet po vsebini, ki jo je pripravila Mojca Cepuš, certificirana nutricistka in ustanoviteljica podjetja Befit, ki deluje na področju prehranskega svetovanja in zdravega življenjskega sloga. Celotno vsebino lahko preberete tukaj.
Sodelujte v nagradnem kvizu in osvojite privlačno nagrado!
Zdaj, ko veste več o pomenu branja prehranskih tabel, preverite svoje znanje v nagradnem kvizu. Osvojite lahko darilno kartico SPAR v vrednosti 40 €!

Več vem, bolje jem
Se vsakodnevno srečujete z dvomi glede prehranskih odločitev? Potem vam bo v veliko pomoč program "Več vem, bolje jem", ki so ga ustvarili v Sparu v sodelovanju s priznanimi prehranskimi strokovnjaki.
V trgovinah SPAR in INTERSPAR pa bodite pozorni na nazorno embalažo izdelkov SPAR Vital, ki v prehranskem krogu ponuja pregledne informacije o najpomembnejših prehranskih prednostih posameznega izdelka. Izdelki Spar Vital so odličnega okusa in prehransko uravnoteženi, tako da boste z njihovo pomočjo ostali v vrhunski formi.

Naročnik oglasne vsebine je SPAR.