Pokojnine v Sloveniji ne ogrožajo javnih financ, je poudaril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in izpostavil pomen obveznega pokojninskega zavarovanja. V ZSSS se zavzemajo za to, da bo glavni vir za pokojnine obvezno pokojninsko zavarovanje. V ZSSS namreč opozarjajo, da je tudi gospodarska kriza pokazala, kako so kapitalski pokojninski skladi ranljivi.
V gradivu za konferenco razvojnega dialoga, ki bo namenjena strukturnim reformam in bo 7. julija, je tudi predlog za znižanje prispevne stopnje, čemur v zvezi sindikatov nasprotujejo. Avtonomnost pokojninske blagajne bi se s tem zmanjšala, je dejal predsednik ZSSS.
V zvezi sindikatov menijo tudi, da bi moralo biti delavcem omogočeno, da se sami odločijo, ali bodo delali dlje ali ne. Kdor želi, naj dela dlje, toda industrijski delavci po Semoličevem opozorilu že zdaj komaj izpolnijo prve pogoje za upokojitev.
Se reforma pripravlja na skrivaj?
Pokojninska reforma, uveljavljena leta 2000, daje rezultate, zato reforma reforme ni potrebna, menijo v ZSSS. Izvršna sekretarka zveze Lučka Böhm je prepričana, da bi morali "nadgraditi tisto, kar že imamo, ne pa delati eksperimentov".
Kot je dejala, se pokojninska reforma pripravlja "na skrivaj". Nekatere izjave članov skupine, ki pripravlja osnutek, po njenih besedah nakazujejo, da se zgledujejo po izkušnjah iz Skandinavije. Toda Švedska je 15 let zelo pozorno spremljala odzive sindikatov in sodelovala z njimi, je opozorila Böhmova.
Med drugim je opozorila na vprašanje bonusov in malusov, pa tudi na to, da ni znano, kako bo z invalidskim zavarovanjem, torej ali bo šlo za ločeno zavarovanje ali ne, je dejala.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.