Zunanji minister Samuel Žbogar je danes v Bruslju neudeležbo srbskega predsednika Borisa Tadića na sobotni konferenci o Zahodnem Balkanu na Brdu pojasnil v luči pričakovanja mnenja Meddržavnega sodišča v Haagu o skladnosti razglasitve neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom.
Srbija je po ministrovih besedah v zadnjem času še posebej občutljiva zaradi pričakovanja mnenja Meddržavnega sodišča v Haagu in "verjetno je tudi to botrovalo" temu, da nobena predlagana rešitev ni bila sprejemljiva iz bojazni srbske strani pred prejudiciranjem statusa Kosova.
So pritiskali Španci?
To je minister pojasnil v odgovoru na vprašanje, ali držijo neuradne navedbe, da je Španija, ki v prvi polovici leta predseduje EU, pritiskala na Tadića, naj se konference na Brdu ne udeleži. Špansko predsedstvo sicer tudi samo načrtuje konferenco zunanjih ministrov EU in držav Zahodnega Balkana konec maja ali junija.
"Mi smo si do zadnjega prizadevali, da bi se predsednik Tadić udeležil te konference. Iskali smo vse mogoče načine hkratne udeležbe Srbije in Kosova in pri tem nismo bili uspešni," je še povedal minister.
V odgovoru na vprašanje, ali bo Španiji, eni petih držav EU, ki še niso priznale neodvisnega Kosova, uspelo doseči, kar ni uspelo Sloveniji, torej da se bosta njihove konference udeležila tako Srbija kot Kosovo, je minister Žbogar kot prvo pojasnil, da bo španska konferenca na ministrski ravni.
Sicer pa je še ocenil, da je edina formula, ki na takšni konferenci lahko deluje, tako imenovana gymnich formula, torej brez napisov imen držav in zgolj z napisi udeležencev. To formulo je Srbija po njegovih besedah že sprejela v preteklosti na gymnichu pod češkim predsedstvom. "Ali bo to delovalo v Sarajevu, bomo videli. To je stvar španskega predsedstva in tudi Ashtonove," je dodal.
"Vsekakor bomo s strani EU pričakovali, da bosta sodelovala tako Srbija kot Kosovo," je poudaril.
Slovenija ne bo iz maščevanja ovirala Srbije
Minister je tudi zavrnil navedbe, da se je konferenca končala 45 minut prej. "Ne vem, od kod ta ideja, da se je konferenca prej končala," je dejal.
Sicer pa je minister odločno zavrnil pisanje britanskega časnika The Economist, da bi lahko Slovenija sedaj iz maščevanja ovirala Srbijo na poti v EU.
"Mislim, da slovenska vlada ne deluje maščevalno, ampak predvsem racionalno in v skladu z interesi in mislim, da je v našem interesu in sploh v evropskem interesu, da Srbija nadaljuje evropsko pot, in mi jo bomo pri tem podpirali, kot smo jo doslej," je poudaril Žbogar. Srbija je po njegovih besedah pomembna država regije in element stabilnosti, zato je "v našem interesu, da jim evropska pot ostane kot prva prioriteta".
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.