Priznal je, da je bilo o imenu kandidatke odločeno s preglasovanjem, a dodal, da je tudi to v skladu s poslovnikom in da je bila, še posebej glede na zadnjo izkušnjo z imenovanjem kandidata, potrjena korektno. Prav tako situacija v vladi ni povzročila krize, je zagotovil.
Precej drugače je kazalo še včeraj, ko je bilo takoj po objavi imena Violete Bulc kot morebitne komisarke, ogromno hude krvi pri koalicijskih partnericah SMC - SD Dejana Židana in DeSUS Karla Erjavca, ki je menda je po vprašaj postavljal obstoj vlade, Židan pa je opozarjal, da se preglasovanje, ki bi si ga Cerar glede na udobno večino v koaliciji lahko privoščil, ne obnese. Židan je dejal, da pri svoji kandidatki Tanji Fajon niso vztrajali, iz te situacije pa "ne bodo delali vladne krize".
Koalicijske partnerice je še včeraj tudi skrbelo, kako resne so namere največje vladne stranke o reševanju Slovenije, če premier v Bruselj že na začetku pošilja nosilko enega ključnih področij za kohezijo.
Erjavec ni navdušen
Karl Erjavec ocenjuje, da kandidatka nima ustreznih izkušenj, način sprejetja odločitve pa je slaba popotnica za koalicijo.
Prvi mož DeSUS je v današnji izjavi za javnost pojasnil, da je premier Miro Cerar po tistem, ko koalicijske stranke niso uspele doseči dogovora o novem kandidatu za komisarja, v četrtek sklical dopisno sejo vlade, ki je trajala do danes zjutraj.
Erjavec je poudaril, da se ponavlja zgodba iz časa potrjevanja kandidature Alenke Bratušek, kar je slaba popotnica za koalicijo.
Prvak DeSUS še meni, da kandidatka nima ustreznih izkušenj, saj so njene edine politične izkušnje "14-dnevno ministrovanje", zato ga skrbi, kaj se bo zgodilo v Evropskem parlamentu. "Mislim, da si ponovnega debakla ne bi smeli privoščiti," je dodal.
Erjavec je še poudaril, da ta odločitev vliva nezaupanje, DeSUS pa pričakuje, da v vladi v prihodnje ob odločanju o regresu za upokojence, ne bo prišlo do preglasovanja.
S pripombami tudi opozicija
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko meni, da je imenovanje Bulčeve nadaljevanje istega pristopa, kot se je zgodil pri vladi Alenke Bratušek, ko je v Bruselj poslala kandidatko, ki ni bila sprejemljiva niti za domače vladne kroge.
V Združeni levici menijo, da je način izbiranja nedemokratičen. Sicer pa po njihovem mnenju ni tako pomembno, katerega kandidata Slovenija pošlje v Bruselj, saj bo moral v vsakem primeru slediti že začrtanim politikam EU, pravijo.
Fajonova hvaležna za podporo
Tanja Fajon, ki jo je večina po tem, ko Alenka Bratušek ni prestala zaslišanja na pristojnih odborih, že videla na komisarskem stolčku, je v odzivu na imenovanje Bulčeve sporočila, da Cerarjevo odločitev spoštuje. "Upam, da bo Slovenija s to odločitvijo omogočila, da bo Evropska komisija začela delovati pravočasno in da bo pri svojem delu uspešna. To je v interesu vseh," je zapisala in se zahvalila vsem, ki so podpirali njeno kandidaturo.
V taboru Bratuškove ji želijo veliko sreče, saj jo bo potrebovala
"Novi kandidatki želimo veliko sreče, saj jo bo gotovo potrebovala, glede na razprtije, ki kar ne nehajo in kulminirajo naprej," pa so v odzivu zapisali v stranki ZaAB.
V stranki, ki jo vodi Alenka Bratuše, ki je po negativni oceni Evropskega parlamenta odstopila od komisarske kandidature - napovedujejo, da Bulčeve ne čaka nič dobrega:"Če sta si poslanski skupini v Evropske ljudske stranke (EPP) in socialistov (S&D) v Evropskem parlamentu pod mizo že razdelili komisarska mesta, kandidatke ne čaka prav nič dobrega."
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.