Ta veseli dan kulture, s katerim obeležujemo obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna, je tudi letos odprl vrata številnih kulturnih ustanov po vsej Sloveniji. V 65 krajih je bilo ponudil skupaj več kot 350 brezplačnih dogodkov – predstav, razstav, koncertov, predavanj, vodstev, delavnic in drugih dogodkov.
Ponudba dogodkov je bila najbolj pestra v Ljubljani in Mariboru, pisan nabor prireditev pa je bil ljubiteljem kulture na voljo tudi drugod po Sloveniji.
V Ljubljani so med drugim v Narodni galeriji predstavili prvo tipno sliko, namenjeno slepim in slabovidnim, s katero so dopolnili stalno zbirko. V galeriji so izbrali sliko Mihaela Stroja Luiza Pesjakova, kot posebnega gosta pa so na dogodek povabili Alena Kobilico. Mestni muzej Ljubljana pa je med drugim vabil na veččutno vodstvo po razstavi Emona: mesto v imperiju.
Pokrajinski muzej Maribor je na ta dan odprl nov ogledni muzejski depo slikarstva. V njem hranijo dela, ki jih javnost še ni imela priložnosti videti, ali pa že dolgo niso bila na ogled. V Zgodovinskem arhivu Celje pa so odprli razstavo ABC Arhivska Barbara Celjska, ki Barbaro Celjsko obravnava prek listinskih virov.
Nekatera gledališča so danes omogočila brezplačen ogled predstav, ponekod pa so vabili na vodene oglede po skrivnostih in zanimivostih stavb.
Temu veselemu dnevu kulture so se pridružili tudi kinematografi. V kinu Komuna, v Kolosejih v Ljubljani, Kranju in Mariboru, v Art kinu Odeon v Izoli in v Kulturnem domu v Novi Gorici so predvajali celovečerni film Inferno režiserja Vinka Möderndorferja.
Z dnevom odprtih vrat je ministrstvo začelo v Prešernovem letu 2000. Z leti se je pobuda preoblikovala v Ta veseli dan kulture in prerasla v množičen kulturni dogodek. Na ta dan se najlepše združujeta dostopnost in želja ljudi po doživetju kulture.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.