Premierju Borutu Pahorju je vendarle uspelo omehčati sindikate. Predstavniki vlade in 21 sindikatov javnega sektorja so namreč podpisali sporazum o zamrznitvi stavke.
Sindikati in vlada se bodo do 13. oktobra poskušali izpogajati o stavkovnih zahtevah, vlada pa v tem času ne bo uveljavila sklepa o odpovedi kolektivnih pogodb v javnem sektorju.
Vladna stran naj sindikatom javnega sektorja v podpis ponudila nekoliko spremenjen predlog aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor, s katerim bi ne le četrto, ampak tudi tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij še vedno vezali na gospodarsko rast – po novem predlogu sicer ne več tri, ampak 2,5-odstotno.
Miščević: Zadnji dan za dogovor
Vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević je v primeru, da se ne bi dogovorili napovedal "odločilno stavkovno akcijo".
"Ta agonija se mora končati na takšen ali drugačen način," je poudaril. "Dorekli smo skoraj vse elemente o podpisu prekinitve stavke, ob tem pa je vlada vztrajala, da odpove kolektivno pogodbo, kar je za nas nerazumno dejanje. Prišli smo do točke, ko bomo morali stavko zaostriti. Vladna stran prihaja na pogajanja brez polnega mandata in se o bistvenih elementih z njo ne moremo uskladiti. Vlada to počne namerno in očitno ji to koristi,“ je še pred dogovorom 24ur.com dejal Miščević.
Še pred dogovorom je tudi Policijski sindikat Slovenije (PSS) v pozivu predsedniku vlade Borutu Pahorju opozoril, da se vlada z njimi še vedno ni pripravljena pogajati. Za sredo so napovedovali zaostritev stavke, če jih bo vlada dotlej "še vedno ignorirala" in se z njimi ne bo pripravljena pogajati.
V ZSSS kritični do vlade
Še pred dogovorom je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije ostro obsodila napoved vlade, da bo odpovedala kolektivno pogodbo za javni sektor ter vse panožne kolektivne pogodbe v javnem sektorju.
"Prepričani smo, da bi v Sloveniji ravno v času finančne in gospodarske krize morali utrjevati vlogo in pomen socialnega partnerstva in še posebej kolektivnega pogajanja, zato namera vlade ni opravičljiva in je obsojanja vredna ter hkrati slab vzgled enostranskega ravnanja enega od partnerjev,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Poudarjajo še, da Slovenija ne bo izšla iz krize kot zmagovalka, kot meni premier Pahor, če bo ukinjala socialni dialog, kolektivne pogodbe in avtokratsko sprejemala odločitve o pomembnih zadevah za delavce. Vlado so še enkrat pozvali, da naj se svoji nameri odpove.
Kranjc težko razume zahteve sindikatov
Po besedah prvega moža Banke Slovenije Marka Kranjca je težko razumeti zahteve javnega sektorja, ki so popolnoma izolirane od razmer v gospodarstvu. Ob predstavitvi oktobrskega poročila o cenovni stabilnosti je zato Kranjec v interesu gospodarske konkurenčnosti pozval k odgovornemu ravnanju. Povedal je, da so se plače v slovenskem javnem sektorju v obdobju 2007–2009 povečale za več kot 20 odstotkov. Če bi se to prevedlo na obdobje 12 let, ki se uporablja za primerjave med državami, bi to pomenilo rast za približno 107 odstotkov.
To bi Slovenijo približalo rasti plač v javnem sektorju v Grčiji in na Irskem, medtem ko je bila povprečna rast v EU v 12-letnem obdobju 46-odstotna. "Mislim, da dodatni komentar glede tega ni potreben," je dejal. Kranjec je zatrdil, da na Banki Slovenije ne nasprotujejo visokim plačam, vendar morajo biti te izraz ustvarjene dodane vrednosti v gospodarstvu, ki je v Sloveniji pogosto še vedno prenizka.
KOMENTARJI (652)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.