Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je na začetku leta za tržaški dnevnik Il Piccolo obudil pobudo za spravno srečanje treh predsednikov. Skupaj s slovenskim in italijanskim kolegom bi skušali doseči spravo in dokazati, ''da želimo počastiti nedolžne žrtve, ne da bi na isto raven postavili fašizem in tiste, ki so se borili proti fašizmu''. Da je sprava med Italijo, Slovenijo in Hrvaško glede polpretekle zgodovine mogoča, je prav tako za Il Piccolo v začetku tedna dejal vodja italijanske diplomacije Franco Frattini, ki pa je prepričan, da je treba fašistične in komunistične zločine postaviti na isto raven.
A slovenski predsednik Danilo Türk, ki je ''za pobudo izvedel iz medijev'', je danes sporočil, da ''za takšno srečanje ni niti nujne potrebe niti vseh pogojev''. ''V političnem smislu je visoka raven sprave že dosežena: Slovenija in Italija sta članici Evropske unije, ki je največji in najuspešnejši projekt sprave v zgodovini Evrope. O tem sta se strinjala tudi slovenski predsednik Danilo Türk in njegov italijanski kolega Giorgio Napolitano ob njunem srečanju v Ljubljani 14. januarja lani. Med Slovenijo in Hrvaško pa ni zgodovinske dediščine, ki bi zahtevala dodatna državniška spravna dejanja,'' je prepričan.
Predsednik Türk sicer poudarja, da bi se moralo v Italiji opraviti jasnejše soočenje z zločini fašizma, ''zgodovinsko najbolj zgodnjega totalitarnega sistema v tem delu Evrope, ki je bil vir mnogih vrst zla v 20. stoletju''. ''Velik del slovenskega naroda je tako kot mnogi pripadniki italijanskega naroda več kot dve desetletji trpel pod fašistično diktaturo in bil izpostavljen različnim vrstam zatiranja,'' so sporočili iz predsednikovega urada.
Predsednik Türk še pozdravlja novejše napore uglednih osebnosti v Italiji, kot sta sodnik Antonio Intelisano in slovenski pisatelj Boris Pahor, ki opozarjata na problem. Upa, da bodo napori vzpostavili potrebno razumevanje v širši italijanski javnosti. ''Na ta način bo tudi možen napredek k vzpostavljanju pogojev za morebitna nova spravna dejanja.''
Pobuda za spravno srečanje predsednikov Slovenije, Italije in Hrvaške je stara več let, je pa zamrla, potem ko je italijanski predsednik Napolitano leta 2007 ob obletnici spomina na fojbe govoril o krvoločnem slovanskem sovraštvu in etničnem čiščenju. Na njegove izjave se je tedaj zelo ostro odzval hrvaški predsednik Mesić.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.