Predsednik države Danilo Türk je glede rezultatov notranje revizije dejal, da bo odslej zahteval vpogled "v vsako predloženo javno naročilo, ki presega več kot 10.000 evrov". Dodal je, da so v njegovem uradu "potrebne reorganizacije, a ne zaradi zadnjih ugotovitev". Predsednik je med drugim pojasnil, da zaradi ugotovitev notranje revizorke, ki je v zvezi z javnimi naročili letalskih prevozov v uradu predsednika ugotovila manjše nepravilnosti, sicer ne bo kadrovskih sprememb v uradu. "Potrebne pa bodo določene reorganizacije in dopolnitve v delu," je dodal Türk.
Kot je še pojasnil, je prejel tudi pismo od predsednika računskega sodišča, ki je to zadevo uvrstil v program računskega sodišča za prihodnje leto. Kdaj bo sodišče izvedlo revizijo, pa je po njegovih besedah "stvar njihove ocene".
Revizijsko mnenje
Kot so zapisali na uradni spletni strani predsednika, je v tem mnenju revizijska komisija ugotovila le manjše nepravilnosti v postopku oddaje javnega naročila. Šlo je za dva primera opustitve obvestila o izvedbi javnega naročila, in sicer obvestilo ministrstvu za finance in obvestilo o oddaji naročila, ki se objavi na portalu javnih naročil v roku 48 dni po oddaji naročila. Na spletni strani je urad predsednika zapisal, da je o prejemu revizijskega mnenja navedena obvestila posredoval na pristojne naslove.
Kot navajajo, je revizijsko mnenje tudi ugotovilo, da bi urad predsednika moral v primeru, ko izbrani ponudnik občutno zviša ceno svoje storitve, praviloma ponoviti postopek oddaje javnega naročila oziroma vztrajati pri ponujeni ceni, ker so praviloma oddane ponudbe v postopkih oddaje javnih naročil zavezujoče.
V revizijskem mnenju pa je za konkretni primer (let v Bosno in Hercegovino) ugotovljeno, da veljajo pri letalskih storitvah posebnosti trga, ki omejujejo oziroma onemogočajo izvajanje opisanih pravil, saj letalski prevozniki običajno nimajo v lasti takšnih letal, ki so primerna za prevoz vodstev posameznih držav, trg ustreznih letal pa je sorazmerno majhen, tako da se pri sklenitvah poslov pojavljajo precejšnje težave, tako glede vrste razpoložljivega letala in cene kot včasih sploh možnosti zagotovitve letala.
Revizijsko mnenje ugotavlja tudi, da je urad predsednika že sprejel ukrepe, s katerimi bo izboljšal in odpravil pomanjkljivosti dosedanjih postopkov oddaje naročil letalskih prevozov in se izognil navedenim tveganjem.
Spomnimo, najem letala za obisk Bosne in Hercegovine je stal 89 tisoč evrov, od tega je predsedniški urad plačal 63 tisoč evrov. Obisk Češke pa je stal 32.500 evrov, od tega je predsednik plačal dobri dve tretjini. Urad predsednika republike je tudi 9. decembra računsko sodišče zaprosil za izvedbo revizije nad porabo javnih sredstev pri izvedbi javnih naročil na področju letalskih prevozov. ''Počakal bom na sodbo računskega sodišča in potem naredil, kar bom ocenil, da je prav,'' je takrat povedal predsednik.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.