V petek se bo slovenski predsednik Danilo Türk mudil na uradnem obisku pri palestinskem predsedniku Mahmudu Abasu v Ramali. Ramala leži na Zahodnem bregu, palestinskem območju znotraj Izraela. Kot piše na spletni strani zunanjega ministrstva, gre za povratni obisk, na katerem bo Türka spremljal zunanji minister Samuel Žbogar.
Abas je Slovenijo obiskal 3. julija lani in je ob tej priložnosti Türka povabil na povratni obisk. Sprva so obisk načrtovali za 6. januar, vendar obiska ni bilo mogoče izvesti zaradi oboroženega konflikta v Gazi. Palestinska stran je nato predlagala 30. januar, kar je slovenski predsednik z zadovoljstvom sprejel, še piše na spletni strani MZZ.
Glavna tema pogovorov bodo po pričakovanjih MZZ razmere v Gazi, tako politične kot humanitarne, s poudarkom na prihodnosti mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Med oboroženim konfliktom v Gazi je namreč predsednik Türk opravil več telefonskih pogovorov z voditelji v regiji in zunaj nje v podporo prizadevanjem za sklenitev premirja.
In če je bil prvi datum obiska prestavljen zaradi razmer v Gazi, se po kratki prekinitvi ognja zdi, da tudi med Türkovim obiskom ne bo popolnega miru. Nasilje se namreč ponovno seli nad območje Gaze.
Izraelska letala so danes v odgovor na torkov napad Palestincev, v katerem je bil ubit izraelski vojak, obstreljevala predore med območjem Gaze in Egiptom, ki jih palestinski borci uporabljajo za tihotapljenje orožja. Prav o nadaljnjem odzivu na napad bo danes razpravljal tudi izraelski varnostni kabinet.
Kot je sporočila izraelska vojska, so z napadom na Hamasove predore odgovorili na torkov napad oboroženih Palestincev ob meji z Gazo, v katerem je bil ubit izraelski vojak, trije pa so bili ranjeni. Izraelska vojska "vidi Hamas kot odgovornega za ohranjanje miru v vaseh na jugu Izraela in se bo ostro odzvala na kakršen koli poskus spodkopavanja (miru)", je v izjavi zapisala izraelska vojska.
Izraelski premier Ehud Olmert je prav z namenom razprave o torkovem napadu, do katerega je prišlo deset dni po koncu spopadov v Gazi, sklical zasedanje izraelskega varnostnega kabineta. Posebni odposlanec novega ameriškega predsednika za Bližnji vzhod, George Mitchell, je ponovil, da je treba nujno utrditi prekinitev ognja, ki je končala spopade na območju Gaze. Ponovil je, da bo Izrael prehode z Gazo - ti so že od junija 2007, ko je nadzor na območju Gaze prevzelo gibanje Hamas, zaprti za vse, razen za prevoz nujne humanitarne pomoči - trajno odprl le, če bodo palestinski skrajneži izpustili izraelskega vojaka Gilada Šalita, ki so ga zajeli junija 2006. Obljubil je, da "bodo ZDA ohranjale aktivno zavezo doseganju cilja dveh držav, ki obstajata ena ob drugi v miru in varnosti". "Odločitev predsednika Obame, da me pošlje v regijo manj kot teden dni po njegovi inavguraciji je jasen in otipljiv dokaz te zaveze," je še zatrdil.
V tritedenski izraelski ofenzivi na Gazo, ki se je z ločeno razglasitvijo prekinitve ognja s strani Hamasa in Izraela končala 17. januarja, je bilo ubitih 1300 Palestincev. Eden izmed ciljev ofenzive, ki jo je mednarodna skupnost večkrat ocenila za nesorazmerno v primerjavi s Hamasovim raketiranjem Izraela, je bil tudi uničenje tihotapskih predorov, prek katerih je po navedbah Izraela v Gazo prihajalo orožje, vključno z raketami, ki so jih nato izstreljevali na jug judovske države.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.