Ta del Slovenije je še posebno prizadet, škoda zelo velika in na veliki površini, je povedal predsednik republike Danilo Türk, ko si je ogledal vinograd v Radomerščaku pri Ljutomeru, sadovnjak v Krištancih v občini Križevci pri Ljutomeru, poškodovane poljščine Panvite pri Rakičanu ter poljščine in trajne nasade v občini Puconci.
Ker je vlada hitro ukrepala, bodo škode hitro ocenjene in potem tudi postopki za vračanje škode, tam kjer so zavarovani, je dejal predsednik, glede preventive pa imamo po njegovih besedah resne zaostanke.
"Prav je, da bi okrepili preventivo in da bi že to poletje kaj napravili, da bi z letali na primerne načine zaščitili pridelovalne površine pred novimi točami. Seveda bo potrebno več napraviti tudi za mreže za sadovnjake, kjer je to mogoče, predvsem pa mislim, da je treba misliti na celoto, se pravi preventivno aktivnost z letali, ki bo zagotovila učinkovito obrambo pred točo v prihodnje," je povedal Türk.
Dodal je, da je ohrabren, ker so se zavarovalnice pripravljene vključiti v aktivnosti, da bi ustvarili letalsko zaščito zoper točo, da bodo tako našli skupni jezik med vlado na eni in zavarovalnicami na drugi strani. Ni dobro preveč teoretično razpravljati o tem, kaj bi bilo lahko boljše, mislim, da je potrebno ukrepati hitro, je še poudaril Türk.
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik, ki je bil na terenu že v petek, pa je med drugim dejal, da je vesel, ker so na dopisni seji vlade sprejeli sklep, da se tudi uradno ocenjujejo škode na kmetijskih površinah. Če ta preseže 2,6 milijona evrov oziroma tri promile prihodka države, pomeni naravno nesrečo, v tem primeru pa lahko vlada sprejme še dodatne ukrepe za sanacijo tega stanja.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.