Predsednik republike Danilo Türk je imel ob robu dvodnevnega 16. vrha predsednikov srednjeevropskih držav v Novem Sadu več bilateralnih srečanj. Med drugim se je sestal s češkim predsednikom Vaclavom Klausom in z gostiteljem, srbskim kolegom Borisom Tadićem, so sporočili iz urada predsednika republike.
Türk se je danes sestal s češkim predsednikom Klausom, črnogorskim kolegom Filipom Vujanovićem, predsednikom predsedstva BiH Nebojšo Radmanovićem in slovaškim predsednikom Ivanom Gašparovičem. Prvi dan obiska v petek pa se je srečal s poljskim kolegom Lechom Kaczynskim, italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom in s Tadićem.
Klaus je predsednika republike na daljšem neformalnem srečanju seznanil z vtisi iz češkega predsedovanja Evropski uniji. Posebej se je zadržal pri izkušnjah z vrhunskih sestankov EU s Kitajsko, Rusijo, Japonsko, Pakistanom in Jordanijo. Pogovarjala sta se tudi o prihodnosti Unije, Lizbonski pogodbi in najnovejših rešitvah glede irskega pristopa k tej pogodbi.
O razmerah v regiji
Türk in Vujanović pa sta spregovorila predvsem o razmerah v regiji. Govorila sta tudi o poteku gospodarskih projektov, ki so bili predmet pogovora med njunimi srečanji v zadnjih mesecih, zlasti o projektih sodelovanja obeh držav pri razvoju planinskega turizma v severni Črni gori. Ocenila sta, da se ti projekti uspešno razvijajo, potrebno pa bi bilo razviti finančno sodelovanje za njihov nemoten razvoj, so sporočili iz urada predsednika republike.
S predsednikom predsedstva BiH Radmanovićem se je predsednik pogovarjal o vizumski liberalizaciji za državljane BiH v odnosu do EU, ki jo Slovenija podpira. Radmanović je ob tem zagotovil, da je BiH izpolnila vse potrebne pogoje. Spregovorila sta tudi o odnosih med državama in o možnostih za okrepitev gospodarskega sodelovanja. Za BiH predstavlja energetika eno od glavnih usmeritev v prihodnje, to pa je tudi možnost za nadaljnjo krepitev sodelovanja med državama, sta se strinjala predsednika.
Na srečanju s slovaškim kolegom pa je Türk Gašparoviču čestital ob vnovični izvolitvi na položaj predsednika. Njun pogovor je bil sicer posvečen predvsem stanju in posledicam gospodarske krize v obeh državah, s posebnim poudarkom na razvoju socialnega podjetništva, ukrepih za ohranitev delovnih mest, spopadanju z brezposelnostjo, stimuliranju bank h kreditiranju gospodarstva, ukrepih za pomoč mladim družinam in skrbi za ohranjanje socialnih transferjev.
Spor med Slovenijo in Hrvaško
Kaczynskega je na srečanju s Türkom zanimalo stanje v sporu o meji med Slovenijo in Hrvaško, poljski predsednik pa je Türka povabil kot gosta na vrh predsednikov držav Višegrajske skupine, ki bo septembra v poljskem mestu Sopot. Sogovornika sta govorila tudi o nadaljnji širitvi EU, Kaczynskega pa je zanimal še pogled predsednika Türka na reformo Varnostnega sveta Združenih narodov.
Predsednik republike in njegov srbski kolega Tadić pa sta v daljšem pogovoru ocenila sodelovanje med državama in zlasti pohvalila uspešen razvoj gospodarskih odnosov. Poudarila sta pomen vizumske liberalizacije za približevanje Srbije EU, srbski predsednik pa se je ob tej priložnosti zahvalil Türku za pomoč, ki jo Slovenija daje v tem pogledu.
Predsednika sta ugotovila, da je prišel čas, da se odnosi med Slovenijo in Srbijo dvignejo na novo raven in da se v tem kontekstu pripravi tudi uradni obisk predsednika Tadića v Sloveniji, ki bi imel poudarjeno gospodarsko vsebino. Govorila sta še o sodelovanju držav na področju kulture, o vprašanjih nasledstva nekdanje Jugoslavije ter o stališčih Srbije glede Kosova, so še sporočili iz urada predsednika republike.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.