Predsednik Danilo Türk meni, da je revščina problem, o katerem moramo v naši družbi več razmišljati. "Je problem, ki preveč ljudi zadeva na vedno nove načine," opozarja ob današnjem posvetu Revščina in socialna izključenost. Dodaja, da je naš družbeni razvoj na srečo dosegel raven, ko gmotno pomanjkanje ni nerešljiv problem.
Predsednik Türk je v video posnetku, ki so ga predvajali na posvetu, poudaril, da moramo v Sloveniji upoštevati zmanjšanje ravni dohodkov, ki prizadeva številne in povzroča položaj izključenosti. "To nas mora skrbeti," je opozoril. Po njegovem mnenju se moramo vprašati, kaj moramo storiti, da bomo revščino čim bolj zmanjšali.
Cotman: Revščina je prisotna
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je na posvetu poudarila, da je revščina prisotna. „Tisto, kar nas mora zanimati, je ustvarjanje pogojev za dostojno in kakovostno življenje vsakega posameznika," je prepričana.
Ob tem izpostavlja, da moramo imeti za dostojno življenje vsi enake možnosti. "Vsi potrebujemo solidarnost, ko ne moremo poskrbeti zase, družba kot celota pa jo potrebuje za svoj obstoj in razvoj," je poudarila. Dodala pa je, da zgolj vrednote niso dovolj. "Graditi jih moramo ob konkretnih ukrepih politike na vseh področjih, ki določajo socialni in ekonomski položaj posameznika in družbe. Za to je potrebno vzajemno sodelovanje služb na vseh ravneh," je prepričana.
Varuhinja: Revnih več kot 200.000 ljudi
"Vprašanje je, kako opredeliti revščino, da jo bomo vsi opredeljevali na enak način. Kako razumeti socialni kontekst revščine, če podatki govorijo drugače kot dejstva," je dejala varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik.
Po njenih besedah naj bi bilo v Sloveniji revnih več kot 200.000 ljudi. "Če upoštevamo podatke Eurostata za leto 2005, bi se lahko uspavali s podatkom, da je stopnja tveganja revščine ena najnižjih v EU," pravi. Vendar ob tem poudarja, da bi bilo treba opraviti raziskavo o dejansko revnih. "Danes bo eno ključnih vprašanj, ali pri podatkih o revščini verjeti uradni statistiki, strokovnim študijam, javnomnenjskim raziskavam ali morda posameznikom, ki izražajo svoje mnenje na različne načine."
Kavčič: Pravih rezultatov ni
Predsednik državnega sveta Blaž Kavčič meni namreč, „da se s problemom revščine ukvarjajo vlade številnih držav, vendar pravih rezultatov ni. Povsod po svetu se človekove pravice kršijo, revščina pa narašča."
Opozoril je, da bi bila danes v Sloveniji revščina dvakrat večja, če vlada določenim skupinam prebivalstva ne bi omogočila prejemanja socialnih transferov.
Slovenija
Türk: O revščini moramo več razmišljati
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA
Komentarji
86
Revščina, ki prizadeva številne v Sloveniji, je problem, ki nas mora skrbeti, meni predsednik Türk.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.