Na peticijo tednika Mladina za ukinitev vojske, ki jo je do zdaj podpisalo že več kot 5900 podpornikov, sta se odzvala tudi predsednik republike Danilo Türk in premier Borut Pahor. Medtem ko prvi predlogom nasprotuje, drugi ugotavlja, da peticija posega v bistvo koncepta in ustroja nacionalne varnosti države, ki sta utemeljena v ustavi.
Predsednik za manjšo in visoko usposobljeno vojsko
Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Türk dodaja, da peticijo v tisti meri, v kateri njena vsebina pomeni poziv k razpravi o prihodnosti Slovenske vojske, ocenjuje kot prispevek, ki naj omogoči predstavitev različnih pogledov na razvoj slovenskih obrambnih sil.
Spomnil je, da je v svojih javnih nastopih večkrat dejal, da Slovensko vojsko v prihodnosti vidi kot manjše, visoko usposobljene, premične in prilagodljive obrambne sile, ki morajo v svoji sestavi imeti takšno vrsto zmogljivosti v obsegu in strukturi, da bodo omogočile dopolnjevanje poklicne in pogodbene sestave.
Morebitne spremembe organiziranosti Slovenske vojske pa po njegovem mnenju ne bi smele ogroziti obrambne sposobnosti države, varnosti pripadnic in pripadnikov obrambnih sil kakor tudi ne pripravljenosti sistema za zaščito in reševanje za primere ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah širših razsežnosti.
Pahor za preudarno in odgovorno obravnavo peticije
Premier Pahor oblikovanje peticij šteje za legitimno izražanje pobud in mnenj v demokratično urejeni in razviti sodobni družbi. Vse to velja tudi v primeru peticije z naslovom Ukinimo vojsko.
Ugotavlja pa, da ta peticija posega v bistvo koncepta in ustroja nacionalne varnosti države, ki sta utemeljeni v slovenski ustavi, poleg tega pa je zagotavljanje nacionalne varnosti tesno povezano z uresničevanjem nacionalnih interesov naše države – tako življenjskih kot strateških.
Pahor meni, da mora politična oblast omenjeni peticiji kot izrazu volje dela slovenske civilne družbe ne samo prisluhniti, ampak jo je od vsega začetka dolžna obravnavati preudarno in politično odgovorno.
Mladina za prekvalifikacijo vojakov
Mladina, ki danes objavlja tudi stališči obeh predsednikov, je z zbiranjem podpisov pod peticijo Ukinimo vojsko! začela konec januarja. V peticiji uredništvo tednika in nekatere znane javne osebnosti predlagajo prekvalifikacijo vojaškega osebja Slovenske vojske po načelih mirovne in socialne politike.
Med drugim predlagajo, da naj bi del vojakov prekvalificirali v socialne delavce, ki skrbijo za starostnike, del pa v civilno zaščito. Prazne vojašnice pa naj se spremenijo npr. v domove za starejše in negovalne bolnišnice.
Za varnost in obrambo bi po predlogu skrbele posebej izurjene enote "gardistov" in policistov. 500 vojakov bi se udeleževalo mirovnih operacij, če bi te imele mandat Združenih narodov in bi udeležbo potrdil slovenski parlament.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.