Predsednik republike Danilo Türk, ki se na črnogorskem Cetinju udeležuje vrha predsednikov držav jugovzhodne Evrope, se je ob robu dogodka sešel s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem.
Kot je dejal Türk, sta oba poudarila, da je treba pri obravnavanju odnosov med Slovenijo in Hrvaško v skrbi, da se odprta vprašanja rešijo, paziti "da retorika ne prispeva h komplikacijam, da se zniža temperatura in da bi v bolj mirnem okolju dobro napredovali. Dogovorila sva se, da zmanjšamo napetosti, da s problemi, o katerih govorijo politiki, ne obremenjujemo državljanov in da se pogovori nadaljujejo," je dejal Mesić in dodal, da odprta vprašanja med državama niso nerešljiva.
Türk je poudaril, da Slovenija zaupa, "da bo proces Evropske komisije in komisarja za širitev Ollija Rehna napredoval, da bomo po možnosti uspeli. Treba se je koncentrirati na en predlog, to je Rehnov predlog, in poskušati doseči najboljšo rešitev. Negocier toujours (Vedno se pogajati), pravijo v Franciji," je še poudaril Türk. Kot je pojasnil, "so aktivnosti, ki jih vodi Rehn, edina dejavnost, relevantna za reševanje mejnega vprašanja, in tej je treba posvetiti vso pozornost. Kakršni koli drugi koraki v tem času ne bi bili produktivni in ne bi bili zaželeni." Sicer pa je slovenski predsednik poudaril še, da Slovenija vsekakor ne nasprotuje arbitraži, kot so se razpisali nekateri hrvaški mediji.
Za današnje srečanje s slovenskim kolegom je zaprosil hrvaški predsednik, slovenska stran pa ga je sprejela. Po navedbah hrvaške strani so v Zagrebu srečanje predlagali v želji znova zagnati komunikacijo na najvišji politični ravni, ki je potem, ko je Slovenija zaradi spornih hrvaških dokumentov v pristopnem procesu blokirala pristopna pogajanja Hrvaške z Evropsko unijo, praktično zamrla.
Sanader: Vse za deblokado!
Na vprašanje, kako bodo šli naprej pogovori s Slovenijo glede blokade hrvaškega pridruževanja EU, je hrvaški premier Ivo Sanader dejal, da se bodo morali sedaj Rehn in evropski trio, ki so dali zadnji predlog, soočiti z dejstvom, da je Hrvaška predlog sprejela. "Sprejela ga je tudi Slovenija, ampak ima zelo resne amandmaje, ki gredo v bistvo same zadeve in ki so absolutno nesprejemljivi za nas," je dejal Sanader in dodal, da se mora s tem soočiti EU in sprejeti nek sklep.
"Če se ne najde način, da se hrvaška pogajanja odblokirajo, bo Slovenija v zelo težkem položaju glede njenega mednarodnega ugleda, ker že šest mesecev blokira Hrvaško iz bilateralnih razlogov. To ni evropska praksa in to niso evropski standardi," je dejal Sanader in zagotovil, da bo Hrvaška storila vse, da pride do deblokade.
"Sprejemamo nekaj ukrepov v tako imenovani tihi diplomaciji, o kateri veliko ne govorimo v javnosti, in vi boste razumeli, da tega v tem trenutku ne moremo, ker je pomembno doseči cilj. Moram pa izraziti obžalovanje, da sosed, s katerim imamo dobre in prijateljske odnose, katerih naroda se zelo dobro razumeta ... že šest mesecev blokira Hrvaško," je zaključil.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.