Ob uspešnem zaključku pogajanj o plačah v javnem sektorju, v problematiki avtoprevozništva in še posebej pogajanj o plačah v zasebnem sektorju, je predsednik republike Danilo Türk izrazil zadovoljstvo in priznanje pogajalcem, so danes sporočili iz urada predsednika republike.
Türk je poudaril, da uspešen izid pogajanj dokazuje zrelost in odgovoren pristop udeležencev pogajanj, pa tudi zrelost naše družbe, ki je sposobna dosegati konsenz, v celoti, je poudaril predsednik Türk.
Nov plačni sistem že 1. maja
Kot je znano, sta se pogajalski skupini javnega sektorja minulo sredo v več kot štirih urah pogajanj dogovorili, da bodo zaposleni v javnem sektorju v nov plačni sistem stopili s 1. majem letos. Plačna nesorazmerja pa bodo odpravljena do konca leta 2010. Dogovor so podpisali v četrtek, stavkovni odbor pa je odpovedal za 30. januar napovedano splošno opozorilno stavko.
V skladu z dogovorom se bodo plače s 1. januarjem letos uskladile za ugotovljeno razliko med predvideno in dejansko inflacijo, tj. za 3,4 odstotka. Za ta odstotek se bo povečala izhodiščna plača za negospodarske dejavnosti za I. tarifni razred in bo znašala 243,84 evra, pa tudi osnovne plače.
Dvig plač za skoraj pet odstotokov
V petek so se dogovorili še pogajalci zasebnega sektorja. V osmih urah pogajanj so dosegli dogovor o dvigu vseh plač v gospodarstvu v februarju za skupno 4,7 odstotka, kar bi z dodatki pokrilo lansko 5,6-odstotno inflacijo, in za takojšen dvig minimalne plače za 20 evrov. S tem so se približali zahtevam sindikatov, tako da bodo po pričakovanjih organi sindikatov stavko odpovedali.
Podjetja, ki so v lanskem letu plače že zvišala za dogovorjen dvig v višini dveh odstotkov, morajo plače zvišati še za razliko, 2,7 odstotka. Podjetja v izgubi oz. tista, v katerih sindikat z vodstvom podjetja ugotovi, da bi določen dvig ogrozil večje število delovnih mest, lahko v medsebojnem dogovoru preložijo uskladitev plač za šest mesecev.
V dogovor so zapisali tudi skupno usmeritev glede dviga minimalne plače. Pri spremembah zakona o minimalni plači se bodo zavzemali za dvig bruto zneska minimalne plače za skupaj 35 evrov. Delodajalci so pristali na takojšen dvig bruto zneska minimalne plače s 1. januarjem letos za 20 evrov (ne glede na spremembo zakona), o dvigu za še 15 evrov pa bi se dogovorili skupaj z ministrstvom oz. vlado.
Prevozniki zadovoljni
Protest, napovedan za 25. januar, pa so odpovedali tudi v sekciji avtoprevoznikov pri Obrtno podjetniški zbornici Slovenije. Z ministrstvom za promet so v četrtek podpisali dogovor o reševanju problematike v cestnem prevozništvu. Dogovor so podpisali državni sekretar na prometnem ministrstvu Peter Verlič, predsednik OZS Miroslav Klun in predsednik sekcije avtoprevoznikov pri OZS Andrej Klobasa. Podpisniki so izrazili zadovoljstvo nad doseženim sporazumom, saj bi morebiten protest avtoprevoznikov povzročil veliko gospodarsko škodo in kopico težav za vse državljane.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.