Predsedniški kandidat Danilo Türk je v času osamosvajanja Slovenije leta 1991 predstavljal Jugoslavijo v Komisiji za človekove pravice oziroma v Podkomisiji za manjšine, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ). S tem so pritrdili trditvi predsedniškega kandidata Lojzeta Peterleta, ki je Türku očital, da ga tedaj "ni bilo zraven", medtem ko so nekateri "nosili svoje glave v torbah".
Slovenska vlada je 30. junija 1991 Türka pooblastila za vzpostavljanje stikov s predstavniki mednarodnih organizacij v Ženevi. Pooblastilo je bilo povezano s pričakovanjem, da bo Türk "opustil svoje delovanje v delegaciji oziroma predstavništvu Jugoslavije, s katero je bila Slovenija v vojni", so sporočili z MZZ.
Na vprašanje, zakaj se ministrstvo kot vladna služba vmešava v predsedniško tekmo, je tiskovni predstavnik Gregor Šuc za 24ur.com dejal, da so v odzivu ''želeli le predstaviti dejstva''. "Ne gre za vključevanje ministrstva v predvolilno kampanjo, temveč gre za pojasnilo," je zatrdil Šuc.
Türk: Delal sem za Slovenijo
Danilo Türk je pojasnil, da je bil v Ženevi po dogovoru s tedanjima ministroma Jelkom Kacinom in Dimitrijem Ruplom ter da je delal v imenu Slovenije. "Nisem pa bil noben delegat Jugoslavije, ampak sem bil strokovnjak za človekove pravice," je poudaril Türk.
Kot je še povedal Türk, je bil v omenjenem času v Ženevi kot ekspert OZN član Podkomisije za preprečevanje diskriminacije in zaščito manjšin, člani omenjene komisije pa so bili takrat in tudi danes neodvisni strokovnjaki, plačani s strani OZN. Zelo jasno je poudaril tudi to, da je takrat delal za Slovenijo, zato ne razume neprofesionalnega odnosa zunanjega ministrstva, ki je podalo nekompetentno in neresnično trditev.
“Od zunanjega ministrstva je nekorektno, da posega v predvolilno tekmo, še posebej, ker sem v tistem času užival popolno zaupanje tega istega ministrstva in zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki je tudi zdaj na tem položaju. Konec koncev sem bil pozneje imenovan za veleposlanika Republike Slovenije v OZN," je v odzivu povedal Türk in pojasnil, da je bil član omenjene podkomisije do leta 1992, ko mu je potekel mandat.
Danilo Türk je še pozval zunanje ministrstvo, naj preneha z vmešavanjem v kampanjo, saj to ne bo veliko pomagalo spremeniti javnega mnenja, ki je trenutno po njegovih besedah prepričljivo na njegovi strani.
KOMENTARJI (645)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.