Pogajanja glede arbitraže med Hrvaško in Slovenijo prihajajo počasi v sklepno fazo. Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je pred sejo odbora parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) potrdil obstoj dveh predlogov glede predmeta spora v arbitraži o meji s Hrvaško.
Erjavec pravi, da bodo zagovarjali "prvi predlog, predlog ministrstva za zunanje zadeve". Meni, da "sploh ne bo posebnih problemov, da bo OZP sprejel to informacijo in da bo vlada sprejela tisti predlog, ki so ga pripravili skupaj z našo mednarodno odvetniško skupino".
Minister je pojasnil, da gre za tako pomembno vprašanje in da je "glede na to, da se pojavljata dve stališči, prav, da poslancem predstavijo, kakšno je stališče ministrstva za zunanje zadeve". Za kakšna predloga gre, ni pojasnil, je pa Delo minuli teden poročalo, da naj bi drugi predlog za izhodišče spora določal mejo po rtu Savudrija.
Glede srečanja premierja Janeza Janše v Parizu minuli teden z odvetniki, ki zastopajo Slovenijo pred arbitražnim sodiščem, je minister dejal, da so mu odvetniki "v potankosti pojasnili, kakšen je memorandum in kakšna je obramba Slovenije pred arbitražnim sodiščem". Meni, "da tudi predsednik vlade podpira ta predlog".
Premier Janša je danes po udeležbi na zaprti seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko dejal, da pri pripravi memoranduma za arbitražo o meji s Hrvaško "ni mogoče iti izven tega, kar določa sam arbitražni sporazum". Janša je povedal, da se morata slovenska stroka in politika poenotiti in "izkoristiti manevrski prostor, ki ga je možno z memorandumom zavzeti ob seveda jasnem spoznanju, da izven tega, kar določa sam arbitražni sporazum, ki je bil v Sloveniji sprejet na referendumu, ni mogoče iti".
Seje OZP so se kot vabljeni udeležili tudi predsednik ustavnega sodišča in profesor mednarodnega prava Ernest Petrič, pravnik Miro Cerar, profesor mednarodnega prava s FDV Milan Brglez ter predstavniki Zavoda 25. junij – Marjan Podobnik, Duša Krnel Umek in Daniel Starman. Ti so bili z današnjo razpravo zadovoljni in pričakujejo "razumno rešitev".
Na vprašanje, kaj naj bi to pomenilo, pa je Starman odvrnil: "Saj me poznate. Razumna rešitev je odprt, neoviran dostop na odprto morje. Ostalo se bomo pa še pogovarjali."
Že dolgo ni bilo primera, ko bi članica EU ovirala vstop kandiatke z ratifikacijo
Vodja politične skupine socialistov in demokratov (S&D) v Evropskem parlamentu Hannes Swoboda je danes ob obisku v Kopru izrazil prepričanje, da bosta Slovenija in Hrvaška našli rešitev za odprta vprašanja in da bo Hrvaška 1. julija vstopila v EU. Kot je spomnil Swoboda, v zadnjih desetletjih ni bilo nobenega primera, da bi vstop neke države, ki je prestala pristopna pogajanja in pridobila širše soglasje, na koncu ovirala neratifikacija pristopne pogodbe s strani ene od držav članic EU.
Evropa po njegovih besedah pričakuje, da bosta Slovenija in Hrvaška uredili še odprta vprašanja na način, ki ne bo oviral ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe. Sicer pa je Swoboda "popolnoma prepričan", da bosta državi takšno rešitev našli. Če do ratifikacije in posledično vstopa Hrvaške v EU vendarle ne bi prišlo, bi bil to ne le slab znak za Evropo in Hrvaško, ampak bi "najbolj negativne posledice" čutila Slovenija sama.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.