Potem ko so v včerajšnji oddaji 24UR razkrili, da švicarskemu farmacevtskemu koncernu Novartis, ki je tudi stoodstotni lastnik slovenskega Leka, grozi velika mednarodna korupcijska afera, na dan prihajajo nove podrobnosti.

Kot je znano, naj bi Novartis z denarjem podkupoval zdravstvene funkcionarje in zdravnike v Albaniji in Srbiji, z razkošnim izletom pa tudi v Sloveniji. Ukazi za podkupovanja naj bi se odvijali pod šiframi: TLPP v dokumentih pomeni Top line protection projects - s to kratico so označeni papirji, ki v ovadbi služijo kot dokaz za podkupovanje omenjenih funkcionarjev. Izraz "consultancy fee" naj bi pomenil podkupnino. Obremenilen je tudi stavek: "Ti trije zdravniki bodo plačani vsak po 10.000 evrov za uvrstitev zdravila Aredia na tako imenovan Klinični protokol."
Do lobiranja za onkološka zdravila Aredia, Glivek in Exjade po besedah Erika Breclja z Onkološkega inštituta prihaja, ker so terapije drage, prihaja pa veliko novih, uspešnih zdravil. "Interes farmacevtskih firm je, da se le-ta uporabljajo," pravi Brecelj. Pri zdravilu Glivek na primer mesečna terapija enega bolnika stane 2.500 evrov, z dvojno dozo celo 5.000. Terapija je dosmrtna, kar pomeni med 30 in 60.000 evri na leto, do 600.000 evrov v desetih letih za samo enega bolnika. Če torej stroka za terapijo izbere zdravilo Novartisa, ji v blagajno kapljajo milijoni!
Prestižen enodnevni izlet
V Dubrovniku se je septembra 2007 simpozija o levkemiji in limfomih udeležilo približno 15 slovenskih hematologov. Novartis pa je njihove svojce, prijatelje in sosede dan pozneje s posebnim čarterjem odpeljal v - kot so poimenovali enodnevni izlet - čarobni Dubrovnik.
Ugodnosti za svojce so se začele že na brniškem letališču, na katerem so v garažni hiši lahko brezplačno parkirali, za druge pa je bil organiziran avtobusni prevoz izpred kliničnega centra. V Dubrovniku jih je čakal hladno-topli bife v eni najboljših restavracij, po kosilu pa prevoz do hotelske plaže, na kateri so imeli na razpolago dva rezervirana apartmaja za preobleko in tuširanje. Dan so končali z izletom v tradicionalno vasico, kjer so jih med večerjo zabavali glasbeniki in plesalci folklore. Da bi prikrili turistični namen, so v program vključili enourni simpozij, čeprav zakon o zdravilih pravi, da mora biti srečanje strogo strokovno. Udeležiti se ga smejo le tisti, ki predpisujejo zdravila, torej zdravniki in ne svojci.

Poleg vsega Novartis t.i. satelitskega simpozija ni plačal neposredno podjetju, ki je izlet organiziralo, ampak društvu zdravstvenih delavcev Znanje - kot donacija 30.000 evrov. Predsednica omenjenega društva Mojca Z. Dernovšek je povedala, da le-to ne obstaja več in priznala, da je bilo zaradi birokratskih zadev izlet lažje organizirati preko društva. "Takih društev, ki to v Sloveniji počnejo, je še veliko, mi smo bili le majhna riba,“ je dodala.
Novartis zaenkrat brez besed
V Novartisu zatrjujejo, da uradnega obvestila o morebitni korupciji nimajo, zato obtožb ne morejo komentirati, a zaposleni dobro poznajo kodeks ravnanj. "Kakršne koli domnevne obtožbe o kršitvi našega Kodeksa ravnanj jemljemo zelo resno in jih bomo ustrezno preiskali," je povedal Eric Althoff.
Transparency International potrdil prijavo, ne pa preiskave
So se pa zato odzvali v evropski inštituciji za preprečevanje korupcije. ''V Transparency International ne preiskujemo posameznih primerov, kot tudi ne obtožb zoper Novartis,'' so sporočili. Dodali so, da je z njimi v povezavi z Novartisom stopila v stik oseba, ki je želela ostati anonimna. Napotili so jo v njihovo pravno-svetovalno službo, ki pomaga žrtvam in pričam korupcije v več kot 30 državah, tako da jih ob morebitni prijavi napotijo k pristojnim inštitucijam.
Iz elektronske pošte z datumom 30. september, pod katero je podpisana Conny Abel s Transparency Internationala, je razvidno, da so bili v inštituciji resnično obveščeni. Prijavitelja so preusmerili h kontaktnim pristojnim osebam v BiH, Albanijo, na Hrvaško in Srbijo. O dogodku so obvestili tudi njihovo predstavništvo v Švico.
'Svojci na simpoziju nimajo kaj iskati'
Na trditve v kazenski ovadbi se je ostro odzvala tudi Zdravniška zbornica Slovenije. "Če se navedbe izkažejo za resnične, je to nekaj nezaslišanega," je zgrožena predsednica zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan. Opozarja, da svojci na zdravniškem simpoziju nimajo kaj iskati. ''Prav zanesljivo za korist teh zdravnikov, ki so bili tam, ni pomenilo prav nič. Kje pa je meja dopustnega in nedopustnega, je treba javno postaviti. Izobraževanje, ki pomeni razvoj stroke in prinaša novitete, je za podpirati, vsako turistično potovanje v osebno korist je pa treba odločno prepovedati in sankcionirati.''
Minister za zdravje Borut Miklavčič, ki je že napovedal ostre ukrepe, ugotavlja, da se podkupovanje žal dogaja tudi v Sloveniji: "Farmacevtska industrija je močna. Mi bomo zdaj prepovedali vsakršne obiske farmacevtske industrije v kateri koli ambulanti in pri zdravniku v rednem delovnem času. Farmacevtska industrija ima za vsako zdravilo, ki ga proizvaja, več farmacevtov, kot pa imamo farmacevtov na ministrstvu in v zdravstvu skupaj," pravi.
Spomnimo:
Slovenska podružnica Novartisa naj bi podkupovala onkologe v Srbiji, funkcionarje ministrstva za zdravje v Albaniji, pa tudi svojce in prijatelje slovenskih zdravnikov, so včeraj poročali v oddaji 24UR na POP TV. Kot piše v ovadbi, je tudi slovenskim zdravnikom septembra 2007 Novartis plačal vsaj 30.000 evrov za izlet v Dubrovnik. Razlog: promocija novega zdravila.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.