Volivci so na superreferendumsko nedeljo odgovarjali na tri referendumska vprašanja: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je sprejel državni zbor na seji 23. decembra 2010?, Ali ste za to, da se uveljavi zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki ga je sprejel državni zbor na seji 29. marca 2011? ter Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 4. februarja 2011?.
Začasni neuradni izidi glasovanja kažejo na to, da so slovenski volivci in volivke zavrnili vse tri. Po preštetih 686.231 glasovnicah je proti pokojninski reformi glasovalo 72,18 odstotka, za pa 27,82. Največ jih je glasovalo proti v Novem mestu, za pa jih je bilo največ v volilni enoti Ljubljana center. Referendum o delu in zaposlovanja na črno je po 685.839 preštetih glasovih podprlo 24,46 odstotka volivcev, proti pa je glasovalo 75,54 odstotka. Tudi tu je bilo največ volivcev proti zakonu iz Novega mesta, podprlo pa ga je največ volivcev iz volilne enote Ljubljana Šiška. Padel je tudi referendum o arhivih. Proti je po preštetih 685.398 glasovnicah glasovalo 71,01 odstotka volivcev, za pa 28,99. Spet jih je bilo največ proti v novomeški volilni enoti, največ za pa v volilni enoti Ljubljana Šiška.
Z državne volilne komisije so še sporočili, da je bila udeležba na referendumih 40,22-odstotna. Glas je oddalo 686.628 volivcev. Podatki se bodo sicer še spreminjali.
Poglejte si, kako so svoj glas na referendumih oddali nekateri vidnejši slovenski politiki:
18 prijav kršitve volilnega molka
V času volilnega molka, ki je veljal od sobote ob polnoči do danes do 19. ure, ko so se zaprla volišča, je bila prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju. Dežurna služba na Ministrstvu za notranje zadeve je sprejela 18 prijav domnevnih kršitev. Sedem prijav se je nanašalo na televizijske objave in tri na radijske, tri na deljenje letakov, dve na internet in dve na agitiranje, v eni prijavi pa naj bi šlo za "poigravanje" z napisom.
Največkrat so prijavitelji klicali iz osrednjeslovenske in podravske regije – iz vsake po 5 prijav. Iz savinjske in obalno-kraške regije so poklicali po trikrat, po eno prijavo pa so sprejeli iz gorenjske in iz goriške regije.
Inšpektorat za notranje zadeve bo obravnaval kršitve volilnega molka in določb zakona o volilni in referendumski kampanji na osnovi prejetih prijav in po uradni dolžnosti, če kršitve zazna sam. Za kršitev pa so predvidene globe od 800 do 1200 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 150 do 300 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje in od 120 do 200 evrov za posameznika.
Po zaprtju volišč so volilni organi začeli s štetjem glasovnic. Prešteli so že večino, dan po glasovanju pa bodo glasovnicam prišteli še tiste, ki bodo prispele po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje pa še glasovnice iz tujine. Tedaj bodo tudi znani končni, ne pa še tudi uradni izidi referendumov.
Preberite tudi: Odzivi na referendum o pokojninski reformi.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.