Avstrijska svobodnjaška stranka Jörga Haiderja nikoli ni skrivala svoje nemško-nacionalistične, protievropske politike. Ker so pristopna pogajanja držav kandidatk prešla v sklepno fazo, novi napadi in pogojevanje vstopa Češke in Slovenije v Evropsko unijo z reševanjem dvostranskih vprašanj, zato pravzaprav ne presenečajo. Za svoje cilje so Svobodnjaki pripravljeni storiti marsikaj, tudi podpihovati sovraštvo, do tujega, drugačnega.
Ulrike Lunacek iz Zelenih Avstrije meni, da "Svobodnjaki s pogrevanjem vprašanj, kot so recimo Beneševi dekreti, zavestno podpihujejo protislovanska čustva in to bi bilo lahko zelo nevarno."
Nevarno zato, ker Svobodnjaki gradijo na predsodkih in jih krepijo s podpihovanjem skrajnih nacionalističnih čustev. Poleg tega med Avstrijci, ki so več kot 40 let živeli tik ob železni zavesi, vlada strah pred neznanim. Ta strah pa na nek način vzpodbuja tudi vlada sama.
"Ljudska stranka je bila vedno evropsko usmerjena stranka. Sčasoma pa je postala odvetnik Svobodnjaške stranke in prisiljena krmariti med različnimi interesi," meni Lunacekova.

V preteklosti so zahteve koalicijske partnerice sicer v milejši obliki vedno postale tudi Avstrijska uradna politika. Spomnimo se polemike o Avnojskih sklepih kot oviri, ne pa pogoju za članstvo v Uniji. Sicer pa avstrijski politiki zanikajo, da naj bi se v Avstriji širila protislovanska čustva. "Predvsem zato, ker imajo številni Avstrijci, če ne celo večina, slovanske korenine. S širitvijo se bodo EU priključile naše evropske sosede s katerimi smo bili stoletje povezani v Avstro-ogrski monarhiji. To skupno zgodovino bi morali pisati tudi v prihodnje, v miru," trdi Maria Rauch Kallat in Ljudske stranke.
Od širitve Unije na vzhod bo imela največ koristi prav Avstrija. Zato gospodarstveniki upajo, da so Avstrijci preudarnejši od svojih politikov. Zadnje javnomnenjske raziskave so pokazale da na primer vstop Slovenije v EU podpira 70 odstotkov Avstrijcev.
Gerhard Bauer iz Združenje za evropsko politiko meni, da se tega "zavedajo vsi, tudi tisti, ki nasprotujejo širitvi EU, le da tega nočejo priznati. Hlepijo samo po volilnih glasovih nezadovoljnih ljudi. Vse nadaljnje razprave o širitvi bodo škodile Avstriji in ugledu njene vlade."
Avstrija že izgubila dobršen del ugleda, ko so članice Unije pred dvema letoma zaradi ksenofobne kampanje Svobodnjakov uvedle sankcije proti Dunaju. Trije modreci so Haiderjevo stranko označili za skrajno desničarko in populistično stranko. Da so neonacisti (Haider je javno hvalil zaposlovalno politiko Hitlerjevega tretjega rajha in člane SS označil za častne može) pa si upajo izreči samo nekateri.