Dolga večerna seja v državnem zboru in več glasovanj. Dopolnila opozicijskih SDS in NSi so vsa po vrsti padala, ko je naposled prišlo glasovanje o dopolnilu glede socialnih transferjev, ki sta ga v državni zbor vložili poslanski skupini SDS in NSi, podporo pa mu je že v torek napovedal tudi poslanec Levice Miha Kordiš.
Na presenečenje Svobode in očitno tudi predsednice državnega zbora pa je bil predlagani amandma o popolni uskladitvi socialnih transferjev z inflacijo sprejet. Državni zbor je dopolnilo izglasoval s 34 glasovi za in 28 proti, kar je Urško Klakočar Zupančič tako zmedlo, da je sprva dejala, da je amandma padel. Naposled se je sicer popravila, a vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je po nastalem zapletu zahteval odmor.
Tehnična napaka, 'kozmični dež' ali dejanska podpora amandmaju?
Kaj je šlo narobe? To je bilo vprašanje, ki je močno morilo največjo vladno stranko, pa tudi koalicijsko SD. Prepričani, da je zatajila tehnika, so začeli pregledovati glasovalne naprave. V Levici naj bi se medtem dogovorili, da se bodo glasovanja vzdržali, kar naj bi storila tudi predsednica državnega zbora in vsaj en poslanec Svobode.
Pregled glasovalnih naprav sicer ni pokazal nobenih napak, čeprav je več poslancev trdilo, da so naprave napačno zabeležile njihove odgovore. Poslanec Svobode Miha Lamut je na primer dejal, da je glasoval proti amandmaju, a da je na izpisku glasovanja videti, kot da ni glasoval.
Oglasil se je še en poslanec največje vladne stranke Aleksander Prosen Kralj, ki je navedel primer, ko se je že zgodila podobna računalniška napaka: "Ne vem točno, ali je bilo na Danskem, Nizozemskem ali Norveškem. Kozmični dež je dokazano povzročil sistemsko napako v glasovanju, ko so vzporedno glasovali digitalno in fizično. To ni smešno. V tem trenutku se lahko obrnem in grem domov, ker tej napravi ne zaupam, da deluje tako, kot pritiskam nanjo."
Za uskladitev socialnih transferjev z inflacijo v celoti je sicer po napovedi glasoval Miha Kordiš, ki je na družbenem omrežju zvečer sporočil, da je bil predlog na glasovanju tudi sprejet. "Vem, da nas parlamentarne drame rade potegnejo. A ključno vprašanje je in ostaja, ali bomo preprečili reze v usklajevanje socialnih transferjev. Polno uskladitev štipendij, dodatkov za upokojence, socialnih pomoči in ostalega z draginjo moramo obraniti," je še dejal na spletu.
Za amandma pa je glasovala tudi poslanka Svobode Mojca Šetinc Pašek, ki je še pred tem dejala, da se ji zdi privarčevanih 18 milijonov evrov na ramenih najšibkejših nekaj nepojmljivega.
Napak niso odkrili, Svoboda zahteva forenzično preiskavo
Ker pregled glasovalnih naprav ni pokazal tehnične napake, je predsednica državnega zbora z vodji poslanskih skupin preverila še, ali bi bilo mogoče napake ugotoviti s pomočjo kamer, pogovorili so se tudi s tehničnimi službami. "Sistem smo testirali trikrat, a tehnične napake nismo našli," je dejala Klakočar Zupančičeva, ki se je naposled odločila, da sejo ob polnoči prekine. Meni, da je treba izpeljati še dodatna testiranja ter zadevo raziskati do popolnosti.
V Gibanju Svoboda so medtem trdili, da rezultat ne odraža dejanskega glasovanja. Poslanka Nataša Avšič Bogovič pa je zahtevo Svobode po forenzični preiskavi utemeljila z besedami, da se je kaj takšnega zgodilo prvič v zgodovini državnega zbora. "In to točno pri tem amandmaju," je dejala.
Poslanec SDS Danijel Krivec sicer meni, da bi z razveljavitvijo glasovanja pod vprašaj postavili vsa glasovanja s sedanjo tehniko. "Sistem je deloval pravilno," je prepričan.
Poslanka Levice Nataša Sukič je v državnem zboru priznala, da je kartico potegnila iz glasovalne naprave, poslanec NSi Janez Cigler Kralj pa je sicer na spletu dejal, da je to storilo večje število poslancev. To so nam sicer potrdili tudi v stranki Levica, kjer so pojasnili, da so zaradi dogovora, da se glasovanja o tem amandmaju vzdržijo, iz reže odstranili glasovalne kartice. Glasoval je tako, kot je napovedal že v torek, le Miha Kordiš.
'Po ugotovljeni tehnični napaki pri glasovanju je predsednica DZ sejo prekinila'
Iz državnega zbora so sporočili, da je na nadaljevanju 14. redne seje pri odločanju o amandmaju poslanske skupine Nova Slovenija in o amandmaju poslanske skupine SDS k 64. členu prišlo do dvoma v pravilno delovanje glasovalnih naprav, zaradi česar so sejo prekinili.
"Po prekinitvi seje, vmesnem testiranju glasovalnih naprav, posvetu z vodji poslanskih skupin in po ponovnem pregledu glasovalnih naprav, ko je bila ugotovljena tehnična napaka pri omenjenem glasovanju, je predsednica DZ sejo prekinila," so sporočili. Klakočar Zupančičeva je sicer po popoldanskem pogovoru s predsedniki poslanskih skupin sporočila, da so bile v sredo pri enem dotičnem glasovanju zaznane določene nepravilnosti.
"Prišlo naj bi do tehnične napake v komuniciranju med strojno opremo (glasovalno napravo) in softwareom te iste glasovalne naprave oz. podatki, ki so prikazani na ekranu," je pojasnil predsednica državnega zbora. Zaradi tega so tako na današnji seji, da bi se izognili morebitnim nepravilnostim glasovali z dvigom rok.
A ker glasovalne narave pred glasovanjem vsak dan preverijo, danes pa pri njih niso zaznali nobenih napak, bodo nadaljnje seje in glasovanja znova opravili elektronsko. "Nihče od vodij poslanskih skupin temu ni nasprotoval," je dejala Klakočar Zupančičeva.
Bodo morali poslanci ponovno glasovati?
Ni sicer še jasno, kaj se bo zgodilo s potrjenim amandmajem, ki sta ga predlagali opozicijski SDS in NSi. Generalna sekretarka državnega zbora Uršula Zore Tavčar je pojasnila, da so že po ustavitvi seje v sredo stopili v kontakt z zunanjim izvajalcem, ki je razvil sistem. Potrdila je tudi, da se izvaja forenzična preiskava samega glasovanja.
Na vprašanje, kako so napako, o kateri je govorila predsednica državnega zbora, odpravili (poslanci bodo namreč v petek znova glasovali elektronsko) pa je odgovorila: "Možnost je, da je prišlo do nekih tehničnih težav, ki pa se trenutno še preverjajo in pregledujejo." Tako še ne more pojasniti, kaj se je zgodilo na sredinem glasovanju, tudi Klakočar Zupančičeva pa še ni znala odgovoriti na vprašanje, kaj se bo zgodilo z rezultati glasovanja.
"Sam poslovnik nima določb o ponovnem glasovanju. Če bo do njega prišlo, bomo postopke, kako bo potekalo, sporočili naknadno," je dejala. Strokovnjaki morajo namreč še potrditi, da je do napake sploh prišlo.
Ne bo pa poslancem treba ponovno glasovati tudi o ostalih amandmajih, o katerih so odločali na sredini seji državnega zbora. "Nihče ni oporekal prejšnjim glasovanjem. Dvomi so se pojavili zgolj pri tem dotičnem glasovanju, torej da njihova volja ni bila upoštevana. Zato sem sejo tudi prestavila," je še dejala predsednica državnega zbora.
Seja se bo nadaljevala v petek, in sicer s četrtkovo časovnico. Opravili pa bodo tudi tista glasovanja, ki jih v sredo zaradi prekinjene seje niso uspeli.
KOMENTARJI (846)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.