Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je dodal, da pa niso zavrnili pogajanj o spremembah kolektivne pogodbe za javni sektor "pod izključnim pogojem, da je možno v ta pogajanja vključiti tudi vse predloge, ki bi nastali na sindikalni strani".
Spremembe, kot jih vlada sedaj predlaga, "zavračamo v vseh točkah", je na današnji novinarski konferenci ob rob seje glavnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pojasnil Štrukelj.
Pri sindikalnih predlogih je Štrukelj v primeru svojega sindikata navedel odpravo anomalij, "zaradi katerih Sviz ni podpisal kolektivne pogodbe za javni sektor". To je pogoj za pogajanja, je še dejal.
Prav tako so v Svizu nezadovoljni s tem, kako se obravnavajo pridobljene pravice zaposlenih. "Če se nekaj dogovoriš, potem morajo pač za spremembo takega dogovora biti res globoki razlogi," je poudaril Štrukelj. Ocenil je, da tu "vlada še ni izčrpala vseh možnosti".
Glavni tajnik Sviza je glede omenjenih možnosti navedel primer obrambnih stroškov in se vprašal, "ali se bomo letos odpovedali nakupom orožja, ki so predvideni v proračunu". Po njegovem mnenju ti nakupi niso nujno potrebni, ne prinašajo dodane vrednosti in "povzročajo zgolj velik strošek naši državi".
V javnosti je bilo tudi prezrto, opozarja Štrukelj, da so javni uslužbenci v preteklosti v kritičnih trenutkih pokazali pripravljenost do državotvornega obnašanja. Tako so se leta 2003 npr. odrekli povišanju plač, da bi omogočili vstop v območje evra.
"Ti ljudje imajo zaradi tega še danes nižje plače," je spomnil Štrukelj in ocenil, da "na tej točki se morajo stvari nehati". Na finančne učinke, ki bi jih prinesli dogovori o korekcijah plač, so v sindikatu sicer pripravljeni počakati do izboljšanja gospodarskega stanja. "Ne zahtevamo tega zdaj, zahtevamo zgolj, da se artikulirajo te nedorečenosti in anomalije," je pojasnil Štrukelj.
Glavni tajnik Sviza je izpostavil tudi pismo, ki so ga v petek prejeli od rektorske konference in v katerem rektorji opozarjajo na nezakonitosti in protiustavnosti novega plačnega sistema.
Sprememba kolektivne pogodbe
Spremembe kolektivne pogodbe bi morali po Štrukljevem mnenju sicer sprejemati ob strinjanju sindikatov, ki zastopajo vsaj 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju, in ko se s spremembami strinja vsaj po en reprezentativni sindikat iz vsake dejavnosti, je o stališču Sviza glede sredinega odločanja o nadaljnji veljavnosti kolektivne pogodbe dejal Štrukelj. "Če bo način sprejemanja sprememb kolektivne pogodbe za javni sektor enak, kot je bil pri sprejemanju kolektivne pogodbe, bo moral Sviz razmisliti o svojem položaju na takih pogajanjih," je dodal.
Glede prestavitve uskladitve plač Štrukelj opozarja, da vladno sklicevanje na spremenjene makroekonomske okoliščine "ne bo zdržalo pred pravno preverbo". Po njegovem mnenju zakon o delovnih razmerjih namreč določa, da delavec ohrani pravice iz pogodbe o zaposlitvi, v aneksih k tem pogodbam pa so navedeni datumi o odpravljanju nesorazmerij. "Zato drugega kot pogajanja s sindikati vladi na tej točki ne preostaja," ocenjuje.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.