V SVIZ-u še pojasnjujejo, da bo stavka 9. marca izpeljana, "če prej ne pride do pogovorov in dogovorov z vlado, v kar pa ob njeni ignoranci upravičeno dvomimo."
V pogajalski skupini dela sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, pa pravijo, da ne pristajajo na to, "da bi vlada zlorabila sindikate za doseganje svojih ciljev v volilni kampanji in na sindikalnih aktivnostih nabirala politične točke".
Njihovi odločitvi je po njegovih besedah prav tako botrovala negotova zunanjepolitična in varnostna situacija, pa tudi epidemične razmere, ki so kljub sproščanju ukrepov še vedno "daleč od tega, da bi bile nedolžne", kar potrjujejo tudi njihovi člani, ki delujejo na področju zdravstva in socialnega varstva.
Kot je na današnji novinarski konferenci dejal Počivavšek, so 23. februarja prejeli nekoliko nenavaden odgovor vlade, ob napovedani stavki v vzgoji in izobraževanju sicer prvenstveno naslovljen na šolski sindikat SVIZ, ki pa v delu naslavlja neznane naslovnike, ki naj bi napovedovali stavko za 16. marec.
Pojasnil je, da so v zadnjem obdobju v sindikatih res odločali o nadaljevanju aktivnosti glede na pasivnost vlade, ki se po njegovih navedbah od maja lani izogiba pogajanjem s sindikati javnega sektorja. "Glede na to, kar smo lahko spremljali v zadnjem obdobju leta in pol, bi ocenil, da na žalost ta vlada ni sposobna kompetentnega in konsistentnega upravljanja s tako kompleksnim sistemom, kot je sistem plač v javnem sektorju," je dejal Počivavšek.
A to, da splošne stavke v javnem sektorju pred volitvami ne bo, ne pomeni, da od svojih zahtev odstopajo. Vse zahteve so še vedno aktualne in če ne bodo uresničene, stavka bo, je poudaril Počivavšek. "Naša zahteva je, da bo to ena prvih nalog, s katerim se bo morala soočati nova sestava DZ in stranke, ki bodo sestavljale novo koalicijo," je poudaril.
Čas volilne kampanje pa nameravajo izkoristiti za to, da se bodo pripravljali na izvedbo stavkovnih aktivnosti. Od političnih strank, ki bodo sodelovale v volilni kampanji, bodo zahtevali, da se jasno in konkretno opredelijo glede vprašanj obstoja in sprememb enotnega plačnega sistema, spoštovanja zavez iz sklenjenih dogovorov in sporazumov, pa tudi glede obuditve in vodenja socialnega dialoga in nazadnje glede njihovih konkretnih zahtev, je še pojasnil.
Obenem so v pogajalski skupini prepričani, da predvolilno obdobje ne odvezuje vlade, da se tudi v tem obdobju pogaja s sindikati o tistih zadevah, o katerih se po zakonu mora. Kot eno takih je Počivavšek izpostavil pogajanje o usklajevanju vrednosti plačnih razredov. Pričakujejo, da se bo vlada začela o tem nemudoma pogajati in pri tem upoštevala več kot desetletno zamrznitev vrednosti plačnih razredov in visoko stopnjo inflacije.
O svojih odločitvah in pričakovanjih vlado seznanjajo tudi z odprtim pismom.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.