Zavod za zdravstveno varstvo Celje je danes objavil rezultate analiz vsebnosti svinca v krvi otrok iz celjskega vrtca Anice Černejeve, ki so se najpogosteje igrali v peskovniku, v katerem je bil pesek iz Mežice, onesnažen z visoko vsebnostjo težkih kovin.
Pri nobenem od 26 malčkov prisostnost svinca ni večja od meje, ki jo je določila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), to je 100 mikrogramov svinca na liter krvi. Ugotovljene vrednosti svinca se torej gibljejo v varnem območju za zdravje.
Pri večini otrok je bila vsebnost nižja od 10 mikrogramov, najvišja pa 30 mikrogramov svinca na liter krvi. "Možen pojav posledic za zdravje in razvoj je mogoče pričakovati le v primeru, če bi bila vsebnost svinca pri otroku dalj časa 100 in več mikrogramov na liter krvi," je povedal direktor celjskega zavoda dr. Ivan Eržen. Preostali rezultati testiranja, s katerimi ugotavljajo vsebnosti kadmija v telesu, bodo znani v naslednjem tednu.
Na odvzem krvi so bili včeraj povabljeni starši s triletnimi otroci, ki so po znanstvenih ugotovitvah za vnos svinca posebej dojemljivi in so se igrali v peskovniku, kjer je bila mivka in svincem najbolj obremenjena.
Zakrbljujoča zastrupljenost otrok na Koroškem
Koroški Zavod za zdravstveno varstvo je lansko leto meril vsebnost svinca v krvi pri triletnih otrocih iz Črne na Koroškem in Mežice. V skupini 43 otrok jih je imela polovica v krvi več kot sto mikrogramov svinca na liter krvi, kar je več kot je mejna vrednost, ki jo je določila Svetovne zdravstvene organizacija (WHO). Koncentracije svinca pri najbolj obremenjenih otrocih so dosegle vsebnost od 100 do 480 mikrogramov svinca na liter krvi!
Svinec prizadene živčni sistem in možgane
Po podatkih WHO ima zaradi izpostavljenosti svincu okrog 12 milijonov ljudi na svetu poškodovane možgane. Še zlasti so pri tem prizadeti otroci, čigar možgani se šele razvijajo. Pri otrocih je prehod svinca iz dihal in prebavil v telo nekajkrat večji kot pri odraslih, opozarjajo na Inštitutu RS za varovanje zdravja.
Svinec se iz mehkih tkiv in prebavnih organov izloči v 40 dneh, iz krvi v 25 dneh, nalaga pa se v kosteh. Najbolj zaskrbljujoč je vpliv svinca na živčni sistem in možgane. Že pri majhnih koncentracijah v krvi lahko povzroča nemir, vedenjske motnje in težave zbranostjo, kar je lahko velik obremenilni dejavnik pri učenju otrok.
Zver: To se ne sme več ponoviti!
V naslednjih dneh bodo tudi pozvali vse vrtce, da pregledajo sestavo mivke. "Sedaj smo jim naložili, naj preprečijo stik otrok z mivko, da prekrijejo peskovnik, dokler ne dobijo jasne analize vzorcev," je dejal minister za šolstvo in šport Milan Zver. Ob tem je zagotovil, da bodo pesek, ki ni primeren za igranje, zamenjali z neoporečnim. Kot "srečo v nesreči" pa je omenil, da se otroci v peskovnikih običajno začnejo igrati šele v aprilu, torej po tem, ko jih pregledajo.
Minister je prepričan, da se "tovrstni primer ne sme ponoviti oziroma da se sploh ne bi smel zgoditi". Po njegovih besedah namreč zakon o splošni varnosti proizvodov jasno nalaga proizvajalcu, da mora opozoriti uporabnike na izdelku ali proizvodu, ki ga prodaja, na morebitne nevarnosti - podobno kot pri zdravilih.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.