
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) na letošnji svetovni dan zdravja opozarja predvsem na poškodbe v prometu, ki se lahko, če so obravnavane kot resen zdravstveni problem, preprečijo. Po oceni svetovne WHO naj bi se namreč število umrlih in poškodovanih v prometnih nezgodah do leta 2020 povečalo za 60 odstotkov.
V ljubljanskem Grand hotelu Union bo potekalo strokovno srečanje z naslovom Prometna varnost ni naključje, ki se ga bo med drugim udeležil tudi minister za zdravje Dušan Keber.

Keber meni, da je veliko prometnih nesreč možno preprečiti, če vlade in vsi soodgovorni sprejmejo ukrepe, potrebne za njihovo preprečevanje. "V zadnjem desetletju je Slovenija bistveno izboljšala raven prometne varnosti in je v teh prizadevanjih med uspešnejšimi državami," meni minister za zdravje. Da pa bi uresničili t.i. Vizijo nič, so potrebni še nadaljnji koraki, še meni Keber, saj je vsaka žrtev na cesti preveč. Po ministrovem mnenju je edini način za povečanje varnosti na cestah povezano delovanje.
Poleg Kebra se bodo strokovnega srečanja v hotelu Union udeležili tudi direktor Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) Andrej Marušič, Janja Šešok z IVZ, ki bo govorila o socialno-ekonomskem bremenu prometnih nesreč, ter Miha Molan z notranjega ministrstva, ki bo predstavil nacionalni program varnosti v cestnem prometu. Prav tako pa bodo lahko udeleženci poslušali predavanja o povezavi med alkoholom in prometno varnostjo, prepovedanih drogah, odnosom med voznikom in prometno varnostjo ter o zdravljenju poškodb, dobljenih v prometnih nesrečah.
Predsednik države Janez Drnovšek je v izjavi za javnost ob svetovnem dnevu zapisal, da je svetovni dan zdravja le eden izmed dni v letu, zato so opozorila glede zdravja potrebna vse dni v letu. Slovenija je bila pred desetimi leti ena izmed držav, ki je glede na število prebivalcev beležila največ nesreč s smrtnim izidom, je spomnil Drnovšek. Ob tem je zapisal, da je Slovenija takrat sprejela nacionalni program varnosti cestnega prometa. V ta program so se poleg vladnih institucij vključile tudi institucije civilne družbe, izobraževalne institucije in mediji.
Milijoni mrtvih na cestah
Sicer pa že od začetka tedna, v katerem obeležujemo tudi četrti evropski teden prometne varnosti, potekajo aktivnosti sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ter Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana, s katerimi opozarjata na pomembnost prometne varnosti. Organizaciji namreč že izvajata preizkuse vozniških sposobnosti, pripravljata pa tudi nagradni likovni natečaj za predšolske otroke in nagradni likovni in literarni natečaj za dijake srednjih šol.
Po podatkih WHO se vsak dan na cestah v svetu poškoduje 140.000 ljudi, več kot 3000 jih umre, približno 15.000 pa ostane prizadetih vse življenje. Poškodbe v prometu bodo tako prispevale največji delež k svetovnemu bremenu bolezni in poškodb, najbolj pa so pri tem prizadete države z nizkim in srednje velikim prihodkom. Verjetnost smrti zaradi prometne nezgode za vsak prevoženi kilometer v Evropski uniji je pri kolesarjih osemkrat, pri pešcih devetkrat in pri motoristih dvajsetkrat večja kot pri potnikih v avtu, je med drugim pokazala študija Evropskega sveta za prometno varnost iz leta 2003.

Svetovni dan zdravja bo med drugim obeležila tudi Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM), ki želi čim bolj osvestiti in poučiti študente o, med študentsko populacijo najbolj prisotnih, nevarnih boleznih. V ta namen bodo predstavniki ŠOUM na fakultetah mariborske univerze in na prodajnih mestih študentskih bonov, študentom razdeljevali zloženke s preventivnimi vsebinami. V zloženkah bodo študentje prejeli informacije o različnih vrstah bolezni ter tudi o študentskem Dispanzerju za zdravstveno varstvo v Mariboru.