Po vsem svetu danes obeležujemo svetovni dan voda. Letos se ta dan osredotoča na vprašanje vode in trajnostnega razvoja. "Gre za vprašanje, kako se voda povezuje z vsemi področji, na katera moramo misliti pri ustvarjanju prihodnosti," pojasnjujejo na Združenih narodih.
Voda je življenje, voda je enakost, voda je energija, voda je industrija, voda je narava, voda je urbanizacija, voda je hrana, izpostavlja kampanja ZN ob letošnjem svetovnem dnevu voda.
Kot na spletni strani navaja svetovna organizacija, je 22. marec dan za proslavitev vode. "To je dan za spremembe za vse pripadnike svetovnega prebivalstva, ki trpijo zaradi težav, povezanih z vodo. Je dan, na katerega se pripravljamo na ravnanje z vodo v prihodnosti," so zapisali. Tokrat poudarek še posebej velja vodi kot viru življenja v soodvisni povezanosti z ekosistemi, urbanizacijo, industrijo, energijo, hrano in enakostjo.
Voda je veliko naravno bogastvo Slovenije
Slovenija je bogata z vodnimi viri in po količini vode ena najbogatejših evropskih držav, vendar ta količina prostorsko ni enakomerno porazdeljena. Letno se po ozemlju Slovenije, v rekah in potokih, pretoči okoli 34 milijard kubičnih metrov vode, kar je na prebivalca skoraj štirikrat več od evropskega povprečja. Vodno bogastvo Slovenije so tudi izviri, naravna in umetna jezera ter del Jadranskega morja, navaja statistični urad.
Celotno vodovodno omrežje v Sloveniji je v letu 2013 obsegalo 22.655 kilometrov, do konca leta 2013 je bilo nanj priključenih 455.563 priključkov. V Sloveniji je bilo v omenjenem letu načrpanih 79,6 kubičnih metrov vode na prebivalca ali za približno tri odstotke manj kot v letu 2012.
Od tega je bilo za različne potrebe porabljenih skupaj 55,8 kubičnih metrov vode na prebivalca - od tega za gospodinjstva 38 kubičnih metrov na prebivalca, za različne gospodarske in negospodarske dejavnosti pa 17,8 kubičnih metrov na prebivalca. Po zadnjih podatkih za leto 2013 se je v omrežju izgubilo 45,6 milijona kubičnih metrov vode ali 7,2 odstotka več kot v prejšnjem letu.
"Slovenija je nadpovprečno bogata z obnovljivimi naravnimi viri - vodo in gozdovi. Pospeševanje trajnostne rabe teh virov za kakovostni razvoj je velik razvojni potencial in razvojna priložnost Slovenije na področju uveljavljanja zelene infrastrukture ter novih zelenih delovnih mest v lokalnem okolju," je na okrogli mizi ob Svetovnem dnevu voda v Ljubljani poudaril Mitja Bricelj z ministrstva za okolje in prostor.
"Slovenija je vodnata država, geografsko v štirih ekoregijah - Alpe, Mediteran, Panonija in Dinaridi, kar nam prinaša različne podnebne značilnosti in biotsko raznovrstnost, vendar tudi težave. Zaradi te variabilnosti se srečujemo tako s sušo, kot tudi poplavami," je povedala Mojca Dolinar z Agencije RS za okolje (Arso). V Sloveniji se po njenih besedah letna količina padavin zelo spreminja, srednji pretok rek ne upada, temperatura pa se dviga in povečuje izhlapevanje vode.
"Slovenija je bogata z vodo, vendar jo kljub temu, preko prehrane, izdelkov in s trgovinskimi tokovi, uvaža od drugod. Voda pomeni gospodarstvo in nova delovna mesta, vendar se bomo morali odločiti, ali bomo v Sloveniji kmetijska, turistična ali energetska država. Vse hkrati bo verjetno težko izvedljivo," pa je menila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.