Slovenija

Svetovni dan Romov

Ljubljana, 08. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob svetovnem dnevu Romov predstavniki slovenskih Romov opozarjajo predvsem na stanovanjsko problematiko.

Romi opozarjajo predvsem na težave na področju sociale, zaposlovanja in izobraževanja (Foto: Tina Deu)
Romi opozarjajo predvsem na težave na področju sociale, zaposlovanja in izobraževanja (Foto: Tina Deu) FOTO: Reuters

Romi po vsem svetu danes praznujejo svetovni dan, ki ga obeležujejo vsako leto 8. aprila v spomin na prvi svetovni kongres Romov leta 1971 v Londonu. Ta dan vsako leto obeležijo tudi slovenski Romi, ki so letošnjo osrednjo proslavo pripravili minulo soboto v Črnomlju. V torek je predstavnike romske skupnosti sprejel premier Anton Rop, ki so ga seznanili s položajem in najbolj perečimi težavami romske skupnosti v Sloveniji, predvsem s problematiko bivalnih zmogljivosti Romov. Danes pa je predstavnike Zveze Romov Slovenije sprejel tudi predsednik države Janez Drnovšek.

Po nekaterih ocenah živi v Sloveniji nekaj manj kot 10.000 Romov, ki so se prvič resneje organizirali leta 1995, ko so ustanovili Zvezo romskih društev, ki se je leta 2000 preimenovala v Zvezo Romov Slovenije.

O stanovanjski problematiki Romov, ki je trenutno najbolj pereča, se je s premierom pogovarjal tudi predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat - Muc. Sogovorniki so se med drugim dogovorili za izdelavo posebne analize s predlogi ukrepov za reševanje romske problematike, s čimer je bil zadovoljen tudi predsednik zveze Romov. Omenjene predloge ukrepov naj bi sicer v mesecu in pol pripravil urad za narodnosti. S tem naj bi preverili obstoječe instrumente, ki jih imajo vlada oz. občine za urejanje problematike, na katero so opozorili Romi. Pregledali pa naj bi tudi vladne mehanizme in strukturo stanovanjskega sklada.

Beseda Rom pomeni človek, beseda Roma pa ljudje, ljudstvo. V primerjavi z narodnimi manjšinami Romi nimajo svoje matične države, temveč so potomci nomadskega ljudstva, ki je iz Indije prodrlo v Evropo že pred 14. stoletjem. Romi so naseljeni praktično po vseh evropskih državah, zato so v pravem pomenu "evropska manjšina".

Predstavniki romske skupnosti pa poleg problematike bivalnih zmogljivosti izpostavljajo še težave Romov na področju sociale, zaposlovanja in izobraževanja. Ob tem so se na sestanku pri Ropu tudi dogovorili, da se bodo sestali še z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Vladom Dimovskim, s katerim naj bi preučili že omenjeno problematiko in predlagali določene spremembe programov zaposlovanja ter učinkovitost obstoječih mehanizmov socialnih pomoči.

Sicer se romska skupnost v Sloveniji že leta srečuje s podobnimi težavami, predvsem s še vedno nelegaliziranimi romskimi naselji, torej "na črno" zgrajenimi naselji, ki jih želijo legalizirati, že leta pa se stalno srečujejo tudi s problemom visoke brezposelnosti. Zveza Romov Slovenije si prizadeva tudi za dokončno ureditev statusa Romov na nacionalni ravni, med drugim se zavzemajo za to, da bi romski etnični skupnosti v Sloveniji dodelili status "romske manjšine" ter s tem primeren status in posebne pravice, ki ji pripadajo. Ob tem pa se zavzemajo tudi za posebnega romskega poslanca v državnem zboru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10