Slovenija

Svetovni dan knjige

Ljubljana, 23. 04. 2006 09.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Dnevi knjige so minili v znamenju gesla 'Podarimo knjigo!' in zbiranja podpisov za ničelno stopnjo DDV.

Dan knjige praznujejo v več kot 100 državah
Dan knjige praznujejo v več kot 100 državah FOTO: POP TV

UNESCO je leta 1996 današnji dan razglasil za svetovni dan knjige in založniških pravic. Ta dan je sicer povezan z datumoma smrti Miguela de Cervantesa in Williama Shakespeara, toda v Kataloniji si ob prazniku svetega Jurija že več desetletij podarjajo cvet in knjigo.

Zgledu so 11. leto sledili tudi v Društvu slovenskih pisateljev, saj so v soboto končani Slovenski dnevi knjige potekali pod geslom Podarimo knjigo!

Generalni direktor UNESCA o vlogi različnosti jezikov

Koičiro Matsuura je spomnil na vlogo knjige, ki jo ima pri humanizaciji družbe
Koičiro Matsuura je spomnil na vlogo knjige, ki jo ima pri humanizaciji družbe FOTO: Reuters

Generalni direktor UNESCO Koičiro Matsuura je v svoji poslanici poudaril predvsem pomen in vlogo različnosti jezikov. Osnovni namen svetovnega dneva knjige je širjenje bralne kulture. Moč literature na ta dan praznujejo že milijoni ljudi v več kot 100 državah, je v svoji poslanici, objavljeni na spletni strani organizacije UNESCO, zapisal Matsuura. Podobne misli so v okviru 11. slovenskih dnevov knjige ponavljali tako organizatorji, kot nastopajoči kulturniki, založniki in bralci na številnih, knjigi posvečenih prireditvah po Sloveniji.

Generalni direktor UNESCO se v svoji poslanici zaveda, da je bilo o literaturi in njenem pomenu že veliko povedanega, da so knjigo počastili že "na tisoč in en način", ter da se vsi zavedamo, kako pomembna je njena vloga pri izražanju in izobraževanju, skratka humanizaciji družbe.

Zbiranje podpisov za knjigo brez DDV

Takšno zavedanje vlada tudi med slovenskimi ljubitelji knjig, ki se zadnje čase posvečajo boju za ničelna stopnjo DDV na knjigo, ki ni v skladu z vladnimi reformami in enotno davčno stopnjo.

Zagovorniki ničelne stopnje DDV v organizaciji založbe Sanje so v sredo začeli z zbiranjem podpisov, s katerimi želijo politično vodstvo opozariti, naj opusti namero o zvišanju davka na knjigo ter ničelno stopnjo davka uvrsti med svoje prednostne cilje.

Osnovni namen svetovnega dneva knjige je širjenje bralne kulture
Osnovni namen svetovnega dneva knjige je širjenje bralne kulture FOTO: POP TV

Kot je povedal prvopodpisnik peticije in direktor založbe Sanje Rok Zavrtanik, se "ne bodo dali", vztrajali bodo dokler ne dosežejo svojih zahtev. Da pa bi bil prikaz ničelne stopnje DDV na knjigo jasen čim širšemu krogu bralcev, je v petek v okviru Slovenskih dnevov knjige potekala akcija "dan brez DDV-ja". Kot je še povedal Zavrtanik, so na ta dan na stojnici založbe Sanje prodali dvakrat več knjig kot minule dni. Podobne prodajne uspehe so beležili tudi pri drugih založbah, ki so sodelovale v akciji.

Medtem ko se kulturno občestvo bori za knjigi in s tem tudi knjižnemu jeziku bolj naklonjene razmere, Matsuura v svoji poslanici sporoča, da avtor, knjiga in bralec tkejo vezi v določenem jeziku, ki v sebi nosi identifikacijske točke. Te naj se prenašajo tudi s prevajanjem, ob čemer Matsuura ni pozabil omeniti založniških pravic, ki naj jih spoštujejo tako avtorji kot bralci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.