Ljubljanski mestni svetniki so s 25 glasovi proti štirim in ob obstrukciji svetniškega kluba SDS sprejeli odlok o poimenovanju ulic v Ljubljani, ki predvideva, da se bo nova severna vpadnica imenovala Titova cesta.
Poskusi umika z dnevnega reda
Svetniški klub SDS je že ob sprejemanju dnevnega reda predlagal umik točke z dnevnega reda, kar pa so svetniki s sedmimi glasovi proti 21 zavrnili. V razpravi je nato Peter Sušnik (SDS) predlagal, da se ta točka preloži na eno od prihodnjih sej, kar so svetniki zavrnili s 13 glasovi proti 26.
Svetnik NSi Ignac Polajnar je poudaril, da ne želi razprav in odločanja o predlogu za poimenovanje vpadnice po Josipu Brozu Titu. "Tito je poosebljeni avtoritarni režim in takega spomina si ne želim," je pojasnil in napovedal, da predloga odloka ne bo podprl.
Glasovanje proti je napovedal tudi Franci Slak (NSi), ki meni, da ni potrebe po poimenovanju ceste, ki je sploh še ni. Svetniški klub NSi je vložil dopolnilo, ki je predvidevalo črtanje drugega člena odloka o določitvi imena Titova cesta za novo severno vpadnico. Svetniki so dopolnilo zavrnili z 12 glasovi proti 23.
Prav tako so zavrnili dopolnilo svetnika Zelenih Slovenije Mihe Jazbinška o črtanju drugega člena odloka (osem glasov za in 24 glasov proti). O Jazbinškovem predlogu, da se v Titovo cesto preimenuje del Tivolske ceste, del pa v Bleiweisovo cesto, mestni svet ni glasoval. Prav tako niso glasovali o predlogu SDS, da se nova mestna vpadnica imenuje Ulica slovenske osamosvojitve.
Po Jazbinškovih besedah je treba Titovo cesto imenovati "z dostojnimi nameni in na dostojen način". Tito zasluži cesto, ne zasluži pa provokacije in manipulacije, ki se jo dela na Štajerski cesti, je poudaril Jazbinšek.
Dimitrij Kovačič (SDS) je sicer napovedal podporo dopolnilu svetniškega kluba NSi. "Tisti, ki so s tem želeli ustvariti klimo nestrpnosti in netenje sovraštva, bodo dopolnilo zavrnili," je ocenil. Če dopolnilo ne bo sprejeto, pa je Kovačič napovedal obstrukcijo svetniškega kluba SDS pri glasovanju o odloku. Kot je dejal, je predlog za poimenovanje v nasprotju z resolucijo EU o totalitarnih režimih.
Glasovanje proti je napovedal tudi Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo). "Vsi, ki boste glasovali za, boste dali mladim generacijam jasno sporočilo, da se zločin splača," je poudaril.
Mlada Slovenija za presojo ustavnosti
V podmladku Nove Sloveniji, Mladi Sloveniji (MSi), so medtem zapisali, da so "razočarani, da večina v ljubljanskem mestnem svetu ni premogla osnovnega človeškega spoštovanja do žrtev Tita“, zato bodo naredili to, kar bi po njihovem mnenju moral storiti ljubljanski mestni svet: pokloniti se žrtvam Titovega režima.
Konec tedna bo delegacija MSi tako obiskala grob Angele Vode in "izrazila spoštovanje njenim prizadevanjem za pravice šibkejših ter prizadevanjem za boljšo in pravičnejšo družbeno ureditev“. Angela Vode namreč predstavlja vest Titu in njegovemu režimu, so prepričani v MSi, kjer še trdijo, da nekdanjega predsednika nista vodila "narod in njegova osvoboditev izpod oblasti okupatorja, ampak predvsem njegova bolestna ambicija po prevzemu oblasti, ki je slovenski narod pripeljala v bratomorno vojno“.
Predsednik podmladka Jernej Vrtovec se v izjavi hkrati zahvaljuje partizanom in pri tem dodaja, da ne omalovažuje partizanskega boja in prizadevanj za osvoboditev Primorske. Vendar pa, pravi, tega ni naredil Tito, ampak "naši narodno zavedni dedje in babice, ki so na oltar domovine žrtvovali svoja življenja, medtem ko je njihov samopostavljeni vodja užival v beograjskih palačah in si sebično polnil svoje žepe“.
"Tako kot pa smo že napovedali, bomo za zavarovanje človekovega dostojanstva vsem žrtvam Tita na Ustavno sodišče RS vložili zahtevo za presojo ustavnosti odloka o poimenovanju Titove ulice,“ še obljubljajo.
Osnutek odloka
Mestni svet je na seji 20. aprila sprejel osnutek odloka, ki med drugim predvideva, da se bo po nekdanjem jugoslovanskem predsedniku Josipu Brozu Titu imenoval del Štajerske ceste in nova mestna vpadnica, ki poteka od Črnuč do krožišča Tomačevo in mimo novega stadiona v Stožicah do krožišča Žale. "Zgodovinske resnice so napisane v različnih zgodbah, vendar pa se zgodovinskega imena in poimenovanja po taki osebnosti ne bi smeli izogibati," je komisija zapisala v obrazložitvi.
Razpravo in odločanje o osnutku odloka je obstruirala svetniška skupina SDS. Vodja svetniške skupine SDS Dimitrij Kovačič je dejal, da gre za vsiljevanje Titove ceste nekomu, ki tega ne želi oz. ki mu s tem povzročajo bolečino. Predlog je po njegovem mnenju izrazito ideološka in politična tema.
5000 podpisov proti poimenovanju ulice
Mlada Slovenija (MSi), podmladek NSi, je pred sejo županu Zoranu Jankoviću izročila okoli 5000 podpisov proti poimenovanju ceste po "diktatorju" Titu. V MSi in NSi so prepričani, da predlog razdvaja slovensko javnost in da gre za kršenje človekovih pravic, na kar so opozorili tudi urad varuha človekovih pravic. Posebno akcijo pripravljajo tudi danes, podrobnosti bodo razkrili na dopoldanski novinarski konferenci. Poimenovanje ceste v Ljubljani po Titu pa so pozdravili v Mladem forumu SD in Mladih Krščanskih socialistih Slovenije.
Opozicijski svetniki so k členu, ki določa poimenovanje mestne vpadnice po Titu, vložili pet dopolnil. Svetniški klub NSi in svetnik Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) sta vložila vsebinsko enaki dopolnili, ki predvidevata črtanje 2. člena odloka. Svetniški klub SDS namesto imena Titova cesta za novo vpadnico predlaga ime Ulica slovenske osamosvojitve, Jazbinšek pa Štajerska cesta. Po njegovem predlogu naj bi se v Titovo cesto preimenoval del Tivolske ceste, del pa v Bleiweisovo cesto. Komisija je vsa dopolnila zavrnila.
Rebalans proračuna
Svetniki so sicer s 23 glasovi proti štirim potrdili tudi rebalans letošnjega proračuna Mestne občine Ljubljana (MOL), ki je za 37 milijonov evrov višji od veljavnega proračuna in znaša 342,3 milijona evrov. Po rebalansu bo primanjkljaj znašal skoraj 27 milijonov evrov. MOL pa se bo letos lahko zadolžila za 31 milijonov evrov.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.