DZ je danes z 38 glasovi za in 17 proti sklenil, da je predlog pokojninskega zakona primeren za nadaljnjo obravnavo. Večina poslancev se je sicer strinjala, da je pokojninska reforma nujna zaradi vzdržnosti pokojninskega sistema, vendar so tako v koaliciji kot opoziciji opozorili na nujne popravke. Že danes sta podporo zakonu odrekla DeSUS in SNS.
Poslanci so o predlagani pokojninski reformi danes razpravljali dobrih šest ur. Največ besede je teklo o potrebni medgeneracijski solidarnosti, o vprašanju, ali so predvideni ukrepi pravi in še, ali bodo prinesli želene učinke.
Številni poslanci so opozorili na pomanjkanje socialnega dialoga pri pripravi pokojninske reforme, opozorila so šla tudi na račun določitve možnosti bonusa zaradi starševstva. Poslanci večinoma menijo, da se mora ta materam zagotoviti za vsakega otroka in ne le za tri.
V SLS, SDS in tako še v DeSUS se bodo o dokončni podpori zakonu še odločali tekom procedure. Zakon bodo večinoma podprli, če bodo sprejeta njihova dopolnila.
Večina koalicijskih poslancev se je danes strinjala, da gre zakon v nadaljnjo obravnavo, nekaj pa jih je do zakona kritičnih, tudi v največji koalicijski stranki.
Svetlik: Pokojnine se bodo celo povišale
Minister za delo Ivan Svetlik je ob začetku današnje razprave poudaril, da bo reforma enakomerno porazdelila bremena med vse generacije. Državni proračun že zdaj v pokojninsko blagajno namenja več kot četrtino potrebnih sredstev, ta znesek pa bi se brez sprememb še povečeval, je opozoril minister.
"S socialnimi partnerji smo se dogovorili glede poglavitnih ciljev, to pa sta zagotoviti vzdržnost pokojninske blagajne in zaustaviti padanje pokojnin," je dejal. Predlagani pokojninski zakon po ministrovih besedah omogoča vzdržnost blagajne za obdobje naslednjih 15 do 20 let. Pokojnine bodo po novem sistemu celo nekoliko višje, najbolj pa se bodo povišale tistim iz nižjih dohodkovnih skupin, je dejal Svetlik. "Pokojnine se ne bodo znižale, pač pa se bodo celo nekoliko povečale," je opozoril. Starostna meja za starostno pokojnino se bo po njegovih besedah po novem postopno zvišala za oba spola, in sicer na 65 let.
Predlog pa predvideva, da se bodo tisti, ki so začeli delati zgodaj, lahko upokojili mlajši, in sicer moški s 43 leti pokojninske dobe in ženske z 41 leti pokojninske dobe. "Tako jim ne bo treba čakati do 65. leta starosti," je dejal. Obdobje za obračun pokojninske osnove se bo postopno podaljšalo z zdajšnjih 18 na 34 let. Odmerni odstotek bo 80 odstotkov. Prispevke bo treba plačevati od vseh oblik dela, onemogočena pa bo možnost za odpis, delni odpis, odlog ali obročno plačevanje prispevkov, pravi minister. Prehodno obdobje bo po njegovih besedah trajalo naslednjih 15 let.
Sindikati ravno nasprotno
Ravno obratno, kot je danes govoril Svetlik, pa so prepričani sindikati, ki menijo, da vlada ponuja mladim malo delo brez realnih možnosti za pokojnino, malo delo z manj pravic in manj plačila ter pokojnine, ki bodo ob tri leta daljši delovni aktivnosti enake ali celo nižje kot zdaj. "Ne skrbijo nas tisti, ki bodo lahko izpolnili ostrejše pogoje. Skrbijo nas tisti, ki jih zaradi težkih delovnih razmer in slabega zdravstvenega stanja ne bodo mogli," je včeraj na protestu pred parlamentom opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.