Slovenija

'Svetlik nekaj obljublja, zgodi pa se nekaj drugega'

Ljubljana, 13. 07. 2010 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

ŠOS pred obravnavo zakona o malem delu poslance poziva k ponovnim pogovorom in zavrnitvi zakona, profesor Bugarič pa pravi, da malo delo uvaja negotovo obliko dela, ki problemov ne rešuje, ampak jih odpira.

Poslanci bodo jutri obravnavali zakon o malem delu, Študenstka organizacija Slovenija (ŠOS) pa poziva, naj zakon umaknejo iz parlamentarne obravnave. Predsednica ŠOS Katja Šoba je opozorila zlasti na drugi člen zakona o malem delu, ki po njenih besedah na trgu dela vzpostavlja posebno pogodbeno razmerje, ki ima lahko tudi elemente delovnega razmerja. Mlade se bo po njenem tako lahko izkoriščalo: "Namesto, da bi dobili redno zaposlitev, bodo dobili delo z manj socialnimi pravicami in manj prejemki".

Šoba poslance poziva k ponovnim pogovorom.
Šoba poslance poziva k ponovnim pogovorom. FOTO: Blaž Garbajs

ŠOS zato poslance poziva, naj zavrnejo predlog zakona o malem delu in predlagajo ponovne pogovore med vlado in vsemi tremi generacijami, ki jih malo delo zadeva. Zakon je namreč po ocenah Šobe pripravljen na slabih temeljih, zato ni smiselno, da ga obravnavajo naprej.

Medtem ko bo zakon o malem delu uveljavljen v začetku leta 2012, pa predsednica ŠOS opozarja na zamik uveljavitve zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Več državnih štipendij naj bi bilo že januarja 2011, a se bo sedaj prehodno obdobje med podeljenimi štipendijami in uveljavitvi malega dela zmanjšalo na tri mesece. "Minister za delo, družino in socialno delo Ivan Svetlik nekaj obljublja, zgodi se pa nekaj drugega. Kako naj potem še zaupamo vladi, da dela za nas in ne dela le v interesu kapitala?" se sprašuje Šoba.

Do zakona o malem delu je bil kritičen tudi profesor na pravni fakulteti Bojan Bugarič, saj po njegovih ocenah problema študentskega dela ne rešuje celovito. To področje bi morala vlada po njegovem reševati skupaj s problemom vsebine dela in socialnih pravic, s čemer bi rešili tudi problem predolgega trajanja študija. V Sloveniji je povprečna dolžina študija namreč 6,9 let. "Če vlada misli, da ga bo skrajšala z omejitvijo dela, pa se zelo moti," je dejal Bugarič.

Velika večina problemov bi se po njegovem uredila z boljšim nadzorom nad študentskim delom, ki ga omogoča že sedanja zakonodaja, ter z enotno evidenco vpisa. Vlada bi morala biti po profesorjevem mnenju bolj socialno občutljiva, saj "ni ustrezno pripravila štipendijske politike, hkrati pa študentom zmanjšuje dostop do dela".

Bugarič še opozarja, da malo delo uvaja negotovo obliko dela, ki problemov ne rešuje, ampak jih odpira. Vlada namreč "brez obrazložitve povzema ureditev področja iz Nemčije, ne da bi se vprašala, zakaj ta oblika dela tam povzroča velike probleme". Prav tako zakon o malem delu nima ustrezne empirične analize. "Napovemo lahko negotovost glede socialnega položaja študenta, ne vemo pa, kakšni bodo rezultati," je sklenil Bugarič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
23. 09. 2010 10.58
malo delo je še en neoliberalistični nateg!
nugy
23. 09. 2010 10.52
berem da so vrgli ven planirano skupno evidenco vpisov. in to je bila edina dobra stvar zmd-ja in edina, ki prepreči vpise samo za status
student-ka
23. 09. 2010 10.26
Minister laže. Ves čas govori, da je uskladil zakon s študenti in sindikati, pa vsi vemo, da ni res. Pa tak priznan profesor. Le kakšnih vrednot se lahko študenti od njega naučijo na faksu
petdan
14. 07. 2010 07.46
Svetlik, dobro situirani in asocialno naravnani minister, nima niti kančka razumevanja za tegobe slovenskih dijakov in študentov, zato bi bilo najboljše, da se pobere iz ministrskega fotelja. Zakon o malem delu ne sme priti v veljavo, ker bomo potem postali narod neukih ljudi.
t4t5t6
13. 07. 2010 21.05
KLASICNA_SCENA POPOLNOMA TE RAZUMEM IN PODPIRAM. ČE POMISLIMO : ZAKON O MALEM DELU=MALO DELA=MANJ DENARJA ZA ŠTUDIRAT=MANJ IZOBRAŽENIH LJUDI V SLOVENIJI=VEČJA MOČ VLADE IN NJENIH MINISTROV=PODREJENI LJUDJE,KI ZAČNEJO DELATI PREJ IN VEČ ČASA DO 70 let. zato se uprimo in pokažimo vladi,da tudi mi nekaj veljamo v državi in se ne podrejamo vsaki neumnosti,ki jo vlada obravnava.
yeyo.white
13. 07. 2010 18.02
ce bi bil jst predsednik vlade, si tile studenti ne bi upal tkole obnasat, ampak bi trepetal od strahu
linav
13. 07. 2010 17.40
Edino stvar ki jo je Svetlik znal naredit je to da je denarne subvencije spravil v Hidrio k svojemu bratu tajkunu, namesto da bi denar šel v prave namene. Študente pa itak že od samega začetka vozi po tanki črti in jim obljublja ne vem kaj. S tem zakonom o malem delu bo pa pomagal le sebi in svojim prijateljem na fakultetah da bodo lahko predavali neumnosti še naprej. Žalostno. Zrihta naj raje šolski sistem in štipendije ne pa glupi zakon o malem delu...
Madeyya
13. 07. 2010 17.35
Bog obvaruj državo takšnih študentov in takšne katastrofalne vlade.
kimg
13. 07. 2010 17.24
Vlada študente vozi po ledu že kar lepi čas in te obljube ministra Svetlika so stare kot moja pra stara nona. Svetlik je ta zakon o malem delu napisal zase in za vse njegove kvazi prjatle profesorčke. Zato naj ta butasti zakon čimprej umakne in naj raje poskrbi za štipendije in to da bodo imeli vsi študenti enake pogoje za študij...
jenihvetes
13. 07. 2010 16.23
to malo delo je še en izkoriščevalski kapitalistični ožemalni stroj, tako globoko smo zabredli v ta neoliberalizem, da nas lahko reši samo vesolni potop, jaz sem si že kupil pištolo, da bom, ko se mi utrga, šel na sprehod okrog parlamenta...
nelika123
13. 07. 2010 15.58
Svetlik naj malo povpraša svoje nemške kolege kako deluje to malo delo v realnosti. sem govorila z kolegico iz nemčije in je to malo delo eno samo sranje.