Svetlana Makarovič je dodala, da česa takega ni pričakovala ne od podžupana Mestne občine Ljubljana (MOL) Janeza Koželja ne od nekdanjega načelnika oddelka za kulturo Uroša Grilca in ne od župana Zorana Jankovića. "To ni moja Ljubljana! To ni moja rdeča zvezda! Zato se z današnjim dnem odpovedujem naslovu častne meščanke Ljubljane," je dejala. Po njenih besedah je zaradi torkovega dogodka "bilo in je še prizadetih ogromno ljudi in živih bitij".
Napovedala je, da bo svojo izjavo o odpovedi nazivu kmalu uradno posredovala občini.
Na območju nekdanje tovarne Rog, kjer delujejo pripadniki avtonomne skupnosti in kjer namerava MOL zgraditi Center Rog, se je v torek zgodil protest, potem ko je MOL območje zjutraj prevzel v posest. Po navedbah MOL so na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja začeli rušitvena dela ter ekološko sanacijo območja, ki je degradirano in nevarno.
Uporabniki Roga so na kasnejši novinarski konferenci povedali, da je med rušilnimi deli prišlo do več težav, denimo do neprimernega ravnanja z azbestom, ter da jim ni bilo dovoljeno, da bi iz prostorov pobrali svoje stvari.
Po dogodku je odvetnik MOL Jožef Klavdij Novak sporočil, da so bili na MOL obveščeni, da je Rog zapuščen. Odvetnik Rogovcev Zoran Korenčan pa je povedal, da glede posameznikov, ki so bili v torek v Rogu, ni pravne podlage, po kateri bi morali Rog zapustiti.
Rogovci sicer dobivajo izraze podpore – med drugim so jim jo izrekli lokalni odbor Levice Ljubljana, društvo Asociacija, Mirovni inštitut ter Aktiv delavk in delavcev v kulturi. Predsednica komisije DZ za peticije Nataša Sukič (Levica) je zaradi dogajanja na tem območju napovedala sklic nujne seje komisije.
Mestna občina je z obnovitvenimi deli v Rogu začela leta 2016, a so bila tedaj zaradi nasprotovanja uporabnikov začasno ustavljena, leta 2019, ko so želeli nadaljevati, pa so jim to ponovno preprečili začasni uporabniki. Sledil je sodni spor z osmimi uporabniki, vseh osem sodb pa je bilo rešenih v korist MOL.
Janković: Nasilje so izzvali tisti, ki so poskušali nasilno vstopiti v Rog
"Mislim, da je čas, da pojasnim nekatere dogodke z dne 19. januarja," je v odzivu, objavljenem na svoji Facebook strani, povedal ljubljanski župan Zoran Janković.
Po njegovih besedah so "po vseh poskusih mediacije z začasnimi uporabniki Roga, ki niso uspel zaradi Rogovcev, in tudi na osnovi vseh sodb, ki so bile rešene v korist Mola", 19. januarja na podlagi informacij tako s strani policije kot stanovalcev in svojih sodelavcev vstopili v prevzem posesti svoje lastnine, tovarne Rog. To je opravil odvetnik Mola kot pooblaščenec.
Po Jankovićevih navedbah je ob 7. uri zjutraj ugotovil, da v Rogu ni nikogar. Nato so prišli delavci, ki so začeli objekte rušiti na podlagi veljavnega, zakonitega gradbenega dovoljenja. Z delavci so prišli tudi varnostniki, ki te delavce varujejo. "Nasilja v Rogu ni bilo in ga tudi danes ni. Kasneje se je začela zbirati množica podpornikov Rogovcev in sami Rogovci na Trubarjevi cesti. Ti so poskušali nasilno vstopiti na področje Roga, kar je policija uspešno preprečila," je povedal Janković.
Dodal je: "Ne vlečem paralel s Kapitolom v Washingtonu. Pa vendar, nasilje, ki se je zgodilo na Trubarjevi cesti, je bilo izzvano s strani tistih, ki so poskušali nasilno vstopiti v Rog."
Kot je še povedal, so vse predmete, ki niso last Mola, komisijsko popisali in jih odpeljali v Zbirni center Snage na Povšetovi, kjer jih bodo začasni uporabniki Roga lahko dvignili od ponedeljka dalje po predhodni najavi. "To so dejstva," je svoj odziv sklenil Janković.
KOMENTARJI (877)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.