Kot je po zasedanju povedal predsednik Sveta za Slovence v zamejstvu, premier Janez Janša, so "v konstruktivnem ozračju" ustanovili tri podskupine sveta, in sicer za jezikovna in kulturna vprašanja, za gospodarsko sodelovaje v evroregiji ter za pravna in statusa vprašanja. Svet se bo v plenumu sestal dvakrat letno.
Janša: Dobra odločitev
Janša je po zasedanju poudaril, da je bila odločitev o ustanovitvi tega organa "zelo dobra in na mestu". Z njim je sedaj na voljo operativno telo, ki bo omogočilo tudi boljše zaznavanje novih priložnosti po vstopu Slovenije v EU in pri "graditvi skupnega prostora."
Posebej je Janša izpostavil potrebo po pravočasnem zaznavanju priložnosti, ki prihajajo v prihodnjih letih z notranjim razvojem EU, in sicer z ustanovitvijo evropskih regij, ter tudi z ustanovitvijo regij v Sloveniji. Te bo treba izkoristiti za izboljšanje položaja slovenskih manjšin v sosednjih državah, je poudaril premier Janša.
Z vstopom Slovenije v schengensko območje prihodnje leto pa "ne nastaja samo med seboj se povezujoč kulturni prostor, temveč tudi gospodarski prostor," je dejal Janša in dodal, da naj bi prav ustanovitev treh podskupin Sveta za Slovence v zamejstvu služila tudi odkrivanju novih možnosti.
Predstavniki Slovencev iz vseh štirih sosednjih držav so nad današnjim prvim zasedanjem sveta izrazili zadovoljstvo. Kot je poudaril predsednik Slovenske manjšinske koordinacije (SLOMAK) in obenem predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze v Italiji Rudi Pavšič, pomeni svet "zakonsko nadgradnjo dosedanjih odnosov." Kot posebej pozitivno je ocenil ustanovitev podskupin za jezikovna in kulturna vprašanja, za gospodarsko sodelovanje ter za pravna in statusna vprašanja.
Kdo koga kje predstavlja?
V Svetu za Slovence v zamejstvu je pet predstavnikov državnih organov in institucij ter organizacij civilne družbe iz Slovenije. Slovence v zamejstvu pa zastopa 14 predstavnikov. Iz Italije prihajajo poleg Pavšiča predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Drago Štoka, pokrajinska predsednica SKGZ-Čedad Jole Namor in deželni tajnik stranke Slovenska skupnost Damijan Terpin.
Iz Avstrije so predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO) Marjan Sturm, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Matevž Grilc, predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk (SKS) Bernard Sadovnik, predsednik Enotne liste (EL) Vladimir Smrtnik ter predsednik in podpredsednica Kulturnega društva Člen 7, Branko Lenart in Susanne Weitlaner.
Iz Madžarske prihajata predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem Jože Hirnoek in predsednik Državne slovenske samouprave Martin Ropoš, s Hrvaške pa predsednik Zveze slovenskih društev na Hrvaškem Darko Šonc in predsednik Kulturnega posvetnega društva Bazovica Vitomir Vitaz.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.