SMC se je danes odločila, da bo v koalicijo povabila le DeSUS in SD. Iz igre je izpadla ZaAB, pri čemer najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar pravi, da ta hip ni dovolj zaupanja v možnost sodelovanja s to stranko.
Kot je po seji sveta SMC pojasnil Cerar, je ZaAB "povzročila neko politično nestabilnost s tem, ko je privedla do nenadnega in nepričakovanega razpada vlade". Dodaten element za odločitev pa je tudi zelo vprašljiv postopek izbire kandidatov za evropskega komisarja, med katerimi je tudi premierka v odhodu in predsednica ZaAB Alenka Bratušek.
Ob tem je Cerar poudaril, da od svoje odločitve ne bodo odstopili; niti v primeru, če vstop v koalicijo morda zavrne SD na četrtkovem predsedstvu stranke.
Bratuškova: Odločitev je neodgovorna in za državo napačna
Bratuškova je nad odločitvijo SMC razočarana. Kot je navedla, argument, da naj bi bilo krivo njeno ime na seznamu kandidatov za evropskega komisarja, ni prepričljiv. V ZaAB so prepričani, da se bo odločitev SMC izkazala kot neodgovorna in za državo napačna.
Ob tem je poudarila, da je na seznamu kandidatov za evropskega komisarja tudi Karl Erjavec, prvak stranke DeSUS, ki je v vladi sodelovala doslej in bo tudi del Cerarjeve vlade. Prav tako je na tem seznamu tudi podpredsednica SD, prav tako najverjetnejše koalicijske stranke, Tanja Fajon. V ZaAB zato menijo, da odločitev SMC v sebi goji zamero.
ZaAB ima dovolj kompetentnih ljudi, ki bi lahko še naprej pomagali državi na poti okrevanja, pa tudi najbolj soroden program s SMC, je navedla Bratuškova in dodala, da ima ZaAB jasen program, v DZ pa bo delovala v skladu z njim.
Izvršni odbor DeSUS za vstop v koalicijo
Izvršni odbor DeSUS je svetu stranke predlagal vstop v vladno koalicijo. Kot je po seji pojasnil Erjavec, so zadovoljni s pogajalskim izkupičkom in predlogom koalicijskega sporazuma, saj da so praktično uspeli z vsemi vsebinskimi zahtevami stranke.
V DeSUS pričakujejo, da jim bo kot drugi najmočnejši koalicijski stranki pripadlo pet in ne le štiri ministrska mesta, zlasti zato, ker DeSUS ni zasedla mesta predsednika DZ, je povedal Erjavec. Obenem je ocenil, da trenutni predsednik DZ iz vrst SMC Milan Brglez to nalogo opravlja odlično in da ni potrebe po zamenjavi.
DeSUS se sicer zanima za več resorjev. Erjavec je zatrdil, da bosta zunanje ministrstvo, ki ga trenutno vodi sam, ter urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga vodi Gorazd Žmavc iz vrst DeSUS, tudi tokrat pripadla tej stranki. V igri pa so po njegovih besedah med drugim še ministrstvo za kulturo, infrastrukturo, okolje in prostor ter javno upravo. A, kot je dodal, je treba počakati tudi na poglede Cerarja in SMC, ki da ima prav tako neka svoja pričakovanja. Dokončni dogovor pričakuje konec prihodnjega tedna. O konkretnih imenih ministrskih kandidatov zato Erjavec še ne želi govoriti. Je pa v zvezi z uradom za Slovence v zamejstvu in po svetu potrdil, da se je danes dogovoril s Cerarjem, da bo ta urad še vedno vodil minister brez listnice. Ukinitev tega ministrskega mesta bi bilo zagotovo zelo negativno sprejeto tako v zamejstvu kot pri Slovencih po svetu, je pristavil.
Erjavec je tudi zanikal, da bi v stranki imeli kakršne koli težave pri iskanju ministrskih kandidatov. Bodo pa, je dodal, pri izbiri ljudi za te položaje imeli prednost tisti, ki delujejo v organih stranke, tisti, ki so kandidirali na volitvah, pa tudi nekdanji državni sekretarji. Tudi izmed 10 novoizvoljenih poslancev DeSUS jih je po Erjavčevih besedah več primernih za ministrski položaj. Ob tem pa je poudaril, da morajo biti vsi bodoči ministri kompetentni.
O sklepih izvršnega odbora bo svet stranke odločal, ko bo koalicijski sporazum že pripravljen za parafiranje. Veliko bo odvisno tudi od poteka usklajevanj glede kadrov, saj je tudi to del koalicijskega sporazuma, je poudaril Erjavec. Koalicijski sporazum bi torej bodoče partnerice po njegovi oceni zelo težko parafirale še ta teden. Na ponedeljkovi izredni seji DZ bo imel Cerar pri kandidaturi za mandatarja podporo vseh poslancev DeSUS, je znova zagotovil Erjavec, po seji pa se bodo po njegovem mnenju intenzivirale aktivnosti glede kadrovskih usklajevanj.
Šolskega resorja, kot kaže, ne bodo delili
SD bo zagotovo dobila tri ministrstva, torej kmetijstvo, na katerem ostaja Dejan Židan, delo, na katerem ostaja Anja Kopač Mrak in pa najverjetneje obrambo, na vrh katerega naj bi se povzpel dosedanji šef poslancev Janko Veber. Kar pomeni, da v parlament kot nadomestni poslanec prihaja nekdanji finančni minister v Pahorjevi vladi Franci Križanič.
Prav to, da bi SD dobila obrambo in ne šolstva oz., da se kot minister poslavlja Jernej Pikalo, je vsaj v Lukšičevem delu stranke dvignilo precej prahu. Sicer pa še ena novost: očitno so si premislili in šolskega resorja ne bodo delili, kar pomeni, da bodo osnovnošolci in študentje še naprej imeli istega ministra, so poročali v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (1513)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.