Člane sveta Gibanja Svoboda je čakala razprava o aktualnem političnem dogajanju, ki v zadnjih tednih diktira tempo na slovenskem političnem parketu.
Urška Klakočar Zupančič je vodstvo stranke Gibanje Svoboda obvestila, da iz osebnih razlogov zapušča mesto podpredsednice največje vladne stranke, je sporočil premier Robert Golob. Ob tem ostaja predsednica državnega zbora.
"Sama sem se odločila, po tehtnem premisleku in glede na to, da si kot predsednica državnega zbora ne želim, da ta funkcija postane torišče sporov ali za lansiranje razkolov. Stranka je enotna, stabilna, prav tako poslanska skupina, ne želim, da se na funkcijo predsednice državnega zbora vpliva kakorkoli politično, zato sem se odločila, tudi iz osebnih razlogov, ker mi funkcija predsednice državnega zbora jemlje ves moj čas, in je tako tudi prav, da se umaknem z mesta podpredsednice stranke Gibanje Svoboda. Zato sem tudi podala odstopno izjavo," pa je pred kamerami dejala Urška Klakočar Zupančič.
Na vprašanje o informacijah, ki so zaokrožile v javnosti o tem, da je Golob Klakočar Zupančičevo pozval k odstopu z mesta predsednice DZ, je Golob dejal, da se včasih vpraša, kje mediji dobijo informacije. "Tudi o mojem odstopu sem že dostikrat bral v medijih, ampak tega filma Janez Janša ne bo videl," je dejal.
Po njegovih besedah je bilo sporočilo današnje seje sveta namreč jasno: "Ostajamo trdni in enotni, zato, ker vemo, zakaj smo tukaj, ker nismo zaradi sebe, ampak smo zato, da uresničujemo voljo volivk in volivcev in ne bomo dovolili, da bi kdorkoli kot posameznik rušil stranko, ki je v resnici odpeljala Janeza Janšo iz oblasti."
Na mesto podpredsednice Gibanja Svoboda so danes imenovali poslanko Saro Žibrat.
Šetinc Paškova in Pavšič izključena iz stranke
Ob tem je Golob povedal tudi, da je svet brez glasu proti odločil, da poslanko Mojco Šetinc Pašek in bivšega poslanca LMŠ, v tem mandatu pa svetovalca v kabinetu Klakočar Zupančičeve Roberta Pavšiča izključijo iz stranke. "Ugotovili smo, da so določeni posamezniki delovali izrazito v škodo ne samo stranke, ampak tudi enotnosti koalicije in trdnosti vlade," je dejal Golob.
"Oba sta bila seznanjena, kar se nas tiče, je z njima zgodba zaključena," je dodal.
"Nekdo, ki ne verjame v to, da je treba igrati za svojo ekipo, ampak ves čas igra za neko drugo, v naši ekipi nima kaj iskati," je v nadaljevanju še pojasnil Golob. Za katero ekipo naj bi člana 'igrala', ni povedal. "Pomembno je, da se natačno ve, na kateri gol je treba streljati. Ko začneš zabijati avtogole, takrat v ekipi nimaš več kaj iskati," je bil jasen.
V stranki so danes razpravljali tudi o tem, da je prišel čas za preverjanje uresničevanja koalicijskih zavez, pa tudi za začetek razprav o rekonstrukciji vlade. Na to temo se bo Golob po praznikih sestal s predsednico SD Tanjo Fajon in koordinatorico Levice Asto Vrečko.
Na dodatno vprašanje je odgovoril, da je pri rekonstrukciji vlade odprto vse, pri tem pa bo pomembno, ali so bili učinkoviti pri izpolnjevanju koalicijskih zavez, ki so jih dali volivcem.
Dopušča tudi možnost "radikalnega zmanjšanja števila ministrstev". V zadnjem letu, še posebej ob poletnih ujmah, so namreč ugotovili, da medresorska usklajevanja med velikim številom ministrstev postanejo cokla za učinkovitost delovanja vlade. "Veliko število je vse, kar je večje od 12," je pristavil.
Han: Nimamo ne časa ne privilegija, da se vlada ukvarja sama s sabo
Razmere v največji vladni stranki je po seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije danes komentiral tudi gospodarski minister Matjaž Han. Kot je dejal, mu je iskreno žal za to, kar se jim dogaja, "zato ker vem, da se ta moment nimamo ne časa ne privilegija, da se vlada ukvarja sama s sabo, ampak se moramo ukvarjati s problemi, ki so se nakopičili". "Sem pa žal v 20-letni zgodovini to že prevečkrat videl, kako so velike stranke, ki so nastale na nek način čez noč imele podobne težave," je dejal, a dodal, da imajo tudi Socialni demokrati kdaj težave.
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec pa je v DZ dejal, da dogodki prejšnjih dni zagotovo odpirajo vrsto novih pa tudi starih vprašanj in s tem tudi določeno mero zaskrbljenosti. "Tako da v Levici zagotovo pričakujemo, da se bomo v vseh teh zadevah, ki nedvomno vplivajo na koalicijo kot celoto, čim prej pogovorili, prva možnost je seveda že takoj jutri na koalicijskih usklajevanjih pred sejo vlade," je dodal.
Burno dogajanje v zadnjih tednih
Za Gibanjem Svoboda in vladno koalicijo so sicer tedni burnega dogajanja. Nemalo prahu je minuli teden v javnosti dvigoval razpis obrambnega ministrstva za snemanje vojaškega resničnostnega šova, ta teden na političnem parketu odmevajo tudi domnevne nepravilnosti pri poslih Darsa ter pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar pred preiskovalno komisijo DZ o političnih pritiskih premierja nanjo v času ministrovanja.
V največji vladni stranki sicer neformalne priprave na evropske volitve tečejo že nekaj časa, o prvem nastopu v boju za mesta na evropskem političnem parketu pa je beseda tekla tudi na današnji seji sveta stranke. Stranko sicer trenutno v Bruslju zastopata evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj, ki ju je ob združitvi v stranko "prispevala" LMŠ. Oba evroposlanca sta v preteklih mesecih že izrazila pripravljenost na vnovično kandidaturo.
KOMENTARJI (2126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.