Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč, ki letos poteka pod sloganom "Dobre želje uresničujemo z dejanji", po vseh večjih mestih zaznamujejo s prižiganjem svečk. Tudi letos je organizator, že četrtič zapored, Zavod Varna pot.
"Sočloveku pri premagovanju bolečine in trpljenja kot posledice prometne nesreče želimo vse dobro, z njim sočustvujemo in ga podpiramo. Velikokrat pa samo dobre želje ne zadostujejo, zlasti takrat, ko govorimo o zagotavljanju prometne varnosti. V tem primeru je potrebno želje uresničiti s konkretnimi dejanji in z lastnimi prizadevanji," so zapisali v zavodu.
"Za vsako svečko žrtve prometnih nesreč"
Osrednji dogodek dneva, ki ga sicer zaznamujejo tudi po vsem svetu, se je v Sloveniji odvil na Prešernovem trgu, kjer je med drugim spregovorila tudi ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Ministrica je ob tej priložnosti opozorila na razsežnost tragedij, ki jih povzročijo prometne nesreče.
"Za vsako svečko, ki smo jo prižgali, so žrtve prometnih nesreč in njihovi svojci. Tukaj smo zato, da bi opozorili na nedoumljivo praznino, ko odidejo iz naših življenj ljudje, ki smo jih imeli radi. Predvsem pa smo se zbrali zato, da bi nekaj spremenili. Vsaka svečka je opomin na poti k zavedanju, da se moramo na cesti vesti odgovorno. Zavedati se moramo, da lahko z nestrpnostjo, agresivnostjo, prehitro vožnjo, vožnjo pod vplivom alkohola ali nedovoljenih snovi in nespoštovanjem drugih pravil povzročimo nesrečo," je dejala Kresalova in poudarila, da se spreminjanje miselnosti začne pri vzgoji in zgledu.
“Tukaj žal ne morem mimo posameznikov, ki bi morali biti najsvetlejši vzor prometne kulture, a njihova ravnanja govorijo drugače. Žal se to dogaja tudi v policiji, vendar trdim, da gre v sicer izjemno številčni instituciji za posamezne primere, ki bodo po zagotovilih vodstva slovenske policije ustrezno sankcionirani. Ogromnega preventivnega prispevka policije pa ne morejo izničiti," je še dejala ministrica.
Predsednik države Danilo Türk je medtem v poslanici poudaril, da je vsako življenje preveč dragoceno, da bi bili zadovoljni. Zato moramo korenito poseči v navade, med katerimi so tudi prehitra in agresivna vožnja ter vožnja pod vplivom alkohola in mamil, je sporočil predsednik.
S podobnimi besedami se mu je pridružil podpredsednik Mestne občine Ljubljana Aleš Čerin, ki je zbranim dejal, da tudi če bi na slovenskih cestah umrl en sam človek, ne bi smeli biti zadovoljni. Pohvalil je spremembe cestnoprometne zakonodaje, ki naj bi bile sprejete spomladi prihodnje leto.
Na govorniški oder je stopil tudi predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba in spomnil, da prometna nesreča in njene posledice udarijo nepričakovano, a za vedno spremenijo življenje.
Kako tragična prometna nesreča spremeni življenje, je opisala Lili Mavec, mati osemletne deklice, ki je pred leti umrla v prometni nesreči na poti v šolo.
Prižiganje svečk v Mariboru
Slovenija glede na prometno varnost na repu EU
Število umrlih in poškodovanih v prometnih nesrečah je na žalost metodološki način, ki v svetu, EU in pri nas izkazuje statistični pokazatelj prometne varnosti. Slednji je Slovenijo v preteklem desetletju umestil na rep držav EU.
Z letom 2008 se je negativni trend obrnil. "Sami smo prispevali majhen košček v celotnem mozaiku prometne varnosti. Nemim številkam smo z našimi aktivnostmi dali ime in priimek. Dali smo tudi del sebe, v želji in s ciljem uresničitve Vizije nič," je na spletni strani zapisal zavod Varna pot.
V Sloveniji je od leta 1991 na cestah umrlo 6450 ljudi, poškodovalo pa se je 226.470 oseb.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.