Slovenija

Svečanosti povsod po Evropi

Ljubljana,Limerick, 30. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ob največji dosedanji širitvi EU tudi drugod po Evropi potekajo slavnostne prireditve. Osrednja prireditev evropskega vrha poteka v Dublinu.

Razširjena Evropska unija
Razširjena Evropska unija FOTO: POP TV

Velike svečanosti ob vstopu v EU potekajo v Sloveniji in ostalih devetih novih članicah – na Cipru, na Češkem, v Estoniji, Litvi, Latviji, na Malti, Madžarskem, Poljskem in Slovaškem. Povsod so v okviru praznovanja združili državne prireditve z udeležbo političnega vrha, kulturne dogodke in raznovrstne predstavitve drugih držav članic povezave. Večino praznovanj na predvečer širitve neposredno prenaša Evropska zveza radijskih in televizijskih postaj (EBU), tako da bodo na ogled tudi prebivalcem drugih držav.

Premočan veter skazil praznovanje širitve EU

Podobno slovesno bo tudi v sedanjih članicah unije - Franciji, Nemčiji, Italiji, Belgiji, Luksemburgu, Nizozemski, Irski, Danski, Veliki Britaniji, Portugalski, Španiji, Grčiji, Finski, Avstriji in Švedski.

Posebna prireditev je potekala tudi v Bruslju, evropskem upravnem središču, vendar je prireditev skazil veter. Jedro praznovanja naj bi predstavljal polet balonov, ki naj bi simbolizirali novinke, vendar je njihov vzlet preprečil hud veter.

Sicer pa prireditev že od samega začetka spremljajo težave. Zaradi strahu, da bi v zraku nad belgijsko prestolnico prišlo do "prometnega zamaška", so organizatorji število balonov morali s prvotnih 25 zmanjšati na 19. Zanimivo je tudi, da Bruselj kot mesto, v katerem se odvija večina aktivnosti evropskih institucij, samega dneva širitve ne bo obeležil z velikim praznovanjem. Belgijske in evropske oblasti so se odločile, da bodo vstop desetih novih držav v povezavo praznovale s serijo prireditev pod nazivom "praznovanje, informiranje in animiranje".

Evropske institucije pa na 1. maj pripravljajo dan odprtih vrat z razstavami, stojnicami in razpravami.

V slovensko narodno nošo je bil danes odet znameniti bruseljski lulajoči fantiček, imenovan Maneken Pis, ki stoji le nekaj korakov stran od trga Grand Place, osrednjega bruseljskega trga.

Dogodek je obeležila krajša kulturna prireditev - zapel je zbor ljubljanske akademije za glasbo ter zaplesala plesna skupina Franceta Marolta, ob vznožju lulajočega kipca pa so ponudili slovensko potico in slovensko vino in pivo.

Glavna svečanost v Dublinu

S svetlobnim spektaklom in ognjemetom se nocoj v Dublinu, prestolnici Evropski uniji trenutno predsedujoče države Irske, začenja slovesno obeleževanje največje širitve v zgodovini povezave. Vrhunec bodo prireditve sicer doživele v soboto, ko se bodo v mestu zbrali voditelji na novo razširjene povezave, na ulicah pa se bo začel evropski sejem s predstavitvami novih članic.

zastave ob širitvi EU
zastave ob širitvi EU FOTO: Reuters

Sejem bo spremljal tudi kulturno-zabavni program, v okviru katerega se bo iz Slovenije predstavila skupina Jara Raja. Nove države članice po mestu samostojno pripravljajo še celo vrsto drugih prireditev - Slovenija se med drugim predstavlja z Neue Slowenische Kunst in skupino Irwin.

Doborodošlica Sloveniji v Limericku

Nocoj bo veselo v vseh novinkah
Nocoj bo veselo v vseh novinkah FOTO: Reuters

Deset novink bodo z Dnevom dobrodošlic v EU pozdravila tudi različna irska mesta. V vseh desetih mestih je sicer vse nared za sobotni "Day of welcomes" oziroma "Dan dobrodošlic" vsem novim članicam EU. Slovenijo je simbolično povabilo mesto na jugozahodu zelenega otoka, Limerick, s 60.000 prebivalci tretje največje irsko mesto. "Slovencem in Slovenkam bi rad dejal, da ste zelo dobrodošli v EU, še posebej pa ste dobrodošli na Irskem in v Limericku" je dejal župan Limericka, Dick Sadlier. "Zelo smo veseli, da ste tu," je dodal, "in veselim se razvoja odnosov s prebivalci vaše države v naslednjih desetletjih in stoletjih." Sheila Deegan, organizatorka Dneva dobrodošlice je proslavo označila kot nekakšno rojstnodnevno zabavo: "Z njo bomo obeležili ta dan, da si bosta Slovenija in Limerick zapomnila, da se je EU na ta dan razširila."

Slovesnost oziroma zabava se bo začela že na predvečer širitve in se bo nadaljevala cel konec tedna. Irci so pripravili pravi maraton dogodkov: poulično gledališče, ognjemet, vrsto koncertov, med njimi bo tudi slovenska skupina Terra Folk, pa tudi sejem, kjer bodo naprodaj tudi slovenski izdelki. V mestu že dlje časa razstavljajo tudi slovenski umetniki. Po reki, ki teče skozi Limerick pa bodo v soboto spustili lampijone v barvah slovenske zastave, ki bodo prenašali dobre želje.

Kljub temu, da bo povabilo Sloveniji v EU le del vsakoletnega festivala, ki najavlja poletje, ljudje dobro vedo, da dan predstavlja tudi dobrodošlico novi članici unije.

V nedeljo bo Limerick gostil še slovensko-irsko poslovno konferenco. Tja bo prišel premier Anton Rop z direktorji slovenskih podjetij. Čudežni uspeh Irske v Evropski uniji je Sloveniji nekakšen vzor, razvoj države pa je poleg domače pameti in evropskih skladov temeljil na tradicionalni tesni zvezi z Ameriko.

Maneken Pis je en dan lulal v slovenski narodni noši
Maneken Pis je en dan lulal v slovenski narodni noši FOTO: POP TV

V pristopnicah bo najbolj bučno

Vstop v EU seveda najbolj bučno proslavljajo v državah pristopnicah – ne le v Sloveniji, pač pa tudi v prestolnicah Cipšra, Češke, Estonije, Latvije in Litve, Madžarske, Malte, Poljske in Slovaške, kjer že potekajo različne prireditve. Vrhunec bo opolnoči, ko bodo ponekod ognjemeti, v Litvi pa bodo takrat zagorele luči. Litvanci namreč upajo, da bodo tako razsvetljeno državo lahko videli iz vesolja ter jo posneli sateliti, ki krožijo okoli Zemlje. Litovci bodo sicer praznovali v desetih mestih, največ pa jih je moč pričakovati v prestolnici, Vilni, ki leži blizu geografskega središča stare celine.

V češki prestolnici, Pragi, so pripravili t.i. "evropsko tržnico", na kateri so predstavili vse članice unije, tudi Slovenijo. Pregovorno evroskeptični Čehi pa so na meji z Nemčijo z vodnimi topovi ustvarili mavrico ter tako simbolično povezali staro in novo Evropo.

Simbolično se bosta povezali tudi prestolnici Poljske in Nemčije, Varšava in Berlin. V obeh mestih se bo hkrati in ob sočasnem televizijskem prenosu začel dveurni kulturni program. Prebivalci poljskega mesta Lodz pa se lahko pohvalijo z največjim platnenim zemljevidom Evrope. Šivali so ga več dni, z njim pa nameravajo prekriti glavni trg.

Tudi Madžari naj bi prekrili enega izmed trgov prestolnice, Budimpešte. Tam prirejajo tudi koncert, z nastopajočimi iz vseh 25-ih članic nove, razširjene Evropske unije. Župan Budimpešte je sodržavljane pozval, naj vse neljube predmete zavržejo in jih prinesejo na enega izmed osrednjih budimpeštanskih trgov, ter se tako simbolično znebijo bremen preteklosti.

Teh pa se žal niso uspeli znebiti na Cipru, ki ostaja edino z zidom razdeljeno območje v Evropi. Tako minute do vstopa v EU odšteva le grška skupnost na južnem delu otoka, medtem ko na severnem delu živeči Turki ostajajo zunaj unije.

Seveda bodo vstop v unijo proslavili tudi v prestolnicah Malte, Slovaške in Estonije. Prav v slednji državi pa bodo dan "E" proslavili še na en, malce nenavaden, a hvalevreden način – okoli 20.000 prostovoljcev bo posadilo milijon dreves.

Širitev so obeležili tudi na izvirne načine

Širitev Evropske unije so se po različnih evropskih državah odločili obeležiti na zelo različne načine. Poleg uradnih slovesnosti so se marsikje odločili za malce izvirnejše praznovanje vstopa desetih pristopnic v povezavo.

V severnopoljskem mestu Slupsk so tako gimnazijci izdelali 800 kvadratnih metrov veliko evropsko zastavo, nemški bulvarski časopis Bild pa se je širitve spomnil z objavo fotografij golih lepotic iz vsake izmed desetih pristopnic.

Madžarska centralna banka si sicer ni mogla privoščiti, da bi njene kovance krasile podobe madžarske frizerke, poljske sladoledarke, estonske poštarke ali slovenske tajnice, zato se je odločila izdati milijon kovancev z napisom 'Madžarska je članica EU' ter jih opremiti s podobami iz madžarske preteklosti.

V Srbiji in Črni gori pa bodo študenti organizirali prireditev z naslovom 'I love politics', na kateri bodo nastopili številni glasbeniki in umetniki, študentje pa bodo organizirali tudi 11 okroglih miz, na katerih bodo gostje razpravljali o perečih političnih vprašanjih. "Želimo odgovoriti na vprašanja, ki jih Evropa postavlja pred mlade," so ob tem povedali organizatorji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20