Sindikat voznikov avtobusov Slovenije je opozoril, da vse od ustanovitve poklicnega sindikata voznega osebja v letu 2016 tako pristojno ministrstvo kot tudi delodajalce opozarjajo o neživljenjskih razmerah, ki jim je podvrženo vozno osebje.
Kljub izvedeni stavki v letu 2017 se namreč vse do danes ni zgodilo nič od pričakovanega in zahtevanega, ki bi poklicu vrnilo varno in zdravo delovno okolje in spodobno plačilo za tako odgovorno delo, kot ga opravlja vozno osebje, pravijo in dodajajo, da se je namesto tega "vedno znova in znova popuščalo moči kapitala na račun zdravja in varnosti voznega osebja".
"V preteklosti se je zavoljo pasivnosti države dovolilo, da so delodajalci v cestnem potniškem prometu enostransko prenehali z vplačevanjem poklicnega zavarovanja, ki voznemu osebju pripada ob predpogoju, da na delovnem mestu preživi vsaj 80 odstotkov dejanskega delovnega časa," so zapisali v sindikatu. Prav tako je delodajalcem uspelo, da so v preteklosti ukinili delovno mesto sprevodnika ter da so celotno delo s strankami prevalili na pleča voznega osebja ter da je vozno osebje pogosto edino, ki je poleg vožnje avtobusa istočasno zadolženo tudi za čistočo in varnost v vozilu, dodajajo. Tako torej opravljajo tudi delo čistilca in varnostnika.
'Iz dneva v dan dobivamo več klicev nemoči in obupa'
"Vse to je podkrepljeno še z nevzdržnim delovnim časom, saj je tudi tu delodajalcem uspelo, da so vse posledice neustrezne organizacije delovnega procesa, ki je seveda izključno v domeni delodajalca, prevalili na pleča voznega osebja," dodajajo. V efektivni delovni čas se namreč načeloma upošteva le čas, ko se obračajo kolesa na avtobusu.
Medtem pa je vse ostalo čas razpoložljivosti, ki je plačan manj in se ne šteje v delovni čas, s tem pa je posledično vozno osebje ogromno časa odsotno od doma. "Vse to za osnovno plačilo, ki je sramotno, če ne že ponižujoče, in se giblje okoli zneska minimalne plače," dodajajo.
"V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije izražamo veliko skrb nad dogajanjem v cestnem potniškem prometu, ko s strani članstva dobivamo iz dneva v dan več klicev nemoči in obupa, saj je vozno osebje izrazito preobremenjeno," izpostavljajo.
Sprašujejo se, ali se bo res moralo zgoditi najhujše, da se bodo odgovorni končno zganili in voznemu osebju ter posledično tudi uporabnikom omogočili varen in kakovosten javni cestni potniški prevoz. "Ali bodo le zasledovali kvantiteto, ki se odraža v vedno večjih obremenitvah voznega osebja in zmanjšanju njihove varnosti in varnosti vseh uporabnikov."
Opozarjali so že pred epidemijo
"Pristojne smo že pred epidemijo opozarjali na nujne ukrepe, ki bi vodile tako v razbremenitev voznega osebja (brezgotovinsko poslovanje, ukinitev časa razpoložljivosti ipd.) kot tudi večje varnosti tako voznega osebja kot tudi uporabnikov javnega cestnega potniškega prometa (ureditev delovnega časa, ureditev, da postane vozno osebje uradna oseba, nična toleranca za kršitelje delovnopravne zakonodaje ipd.), a vse zaman," pravijo v sindikatu.
Raje so se zasledovali interes plemenitenja vloženega kapitala in kvantitete opravljenih prevozov za vsako ceno, namesto da bi se zasledovalo izključno kakovost in varnost v cestnem potniškem prometu, so kritični.
"Zavoljo tega jim je uspelo, da so nekoč izjemno dostojen in spoštovan poklic voznik/voznica avtobusa popolnoma razvrednotili in ga naredili popolnoma nezanimivega za delavstvo v Sloveniji. Pred epidemijo je bil bazen za nove kadre voznega osebja vedno bolj izključno Balkan," pravijo. S prihodom epidemije pa so se delovne razmere voznega osebja samo še poslabšale, saj ni več dotoka nove delovne sile iz Balkana, v času zaprtja javnega potniškega prometa pa se je odliv voznega osebja iz dejavnosti cestnega potniškega prometa še dodatno okrepil. Posledično vse večja bremena ostajajo na tistih, ki so ostali.
Medtem pa je vlada 8. julija izdala Uredbo o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice s katero se celo povečuje standard dostopnosti javnega potniškega prometa. Vendar pa to v pogojih, ki koncesionarjem ne določajo dovolj močnih varovalk z naslova pravne zaščite zaposlenih pri koncesionarju, kar bo zagotovo še bolj na široko odprla vrata kršitvam delovnopravne zakonodaje in to v dejavnosti, ki jo vsakoletno z več deset milijonskimi finančnimi vložki subvencioniramo prav vsi davkoplačevalci, so zapisali.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.